Němci se vrhli na Mein Kampf, chystá se šestý dotisk. Nekupují ho obdivovatelé Hitlera, ale učitelé

neděle 8. ledna 2017 ·

Hitlerova kniha Mein Kampf, která v Německu po letech znovu vyšla, se prodávala velmi dobře. Loni si ji koupilo 85 tisíc lidí. Neznamená to ale, že by Němci sympatizovali s Hitlerem: knihu podle historiků kupovali zájemci o dějiny nebo učitelé. Reportáž přináší server Aktuálně.cz.


Andreas Wirsching (ifz.de)
"Strach z toho, že kniha bude propagovat Hitlerovu ideologii, nebo že ji dokonce učiní akceptovatelnou a dá neonacistům novou propagandistickou platformu, se ukázal naprosto neopodstatněným,“ řekl šéf mnichovského Ústavu pro soudobé dějiny Andreas Wirsching. Jeho ústav knihu začátkem loňského roku vydal.

Historici z ústavu sesbírali od knihkupců údaje o lidech, kteří si Mein Kampf koupili. Vyplývá z nich, že to v drtivé většině byli "zákazníci se zájmem o politiku a historii a učitelé". Tisíce exemplářů také koupily školy, univerzity nebo knihovny.

Wirsching také připomíná, jakou roli má dnes ve světě propaganda a zpochybňování jakýchkoliv faktů. Je tedy užitečné seznámit se s tím, jaké metody používala propaganda nacistů. "Je to šance dozvědět se něco o příčinách a důsledcích totalitních ideologií. A to v době, kdy se šíří autoritářství a pravicová hesla," myslí si Wirsching.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.