Norská inspirace pro regionální univerzity

čtvrtek 29. prosince 2016 ·

Výzkum, který porovnává situaci českých a norských vysokých škol přinesl pro české školy několik zajímavých námětů. Především nutnost orientovat se také na „netradiční skupiny studentů“.


Výzkum probíhá v rámci projektu PERIF, jehož řešiteli jsou Centrum pro studium vysokého školství, Fakulta humanitních studií UK a norský partner Agderforsking AF, podporovaný z Česko-norského výzkumného programu.

Pro periferní regiony v ČR by podle výzkumu mělo být velkou inspirací široké zaměření na tzv. netradiční studenty. To znamená na studenty, kteří již pracují, pocházejí z nejrůznějších sociálních podmínek nebo spadají do kategorie 30+. V Norsku je přitom více než 50 procent studentů starších 25 let, zatímco v České republice jde o mnohem nižší podíl (33 procent).

Potřeba věnovat se těmto skupinám potenciálních studentů totiž vyplývá nejen z evidentního demografického stárnutí populace, ale také z rychlých změn pracovního trhu: lidé během svého života potřebují svoje znalosti doplňovat nebo dokonce radikálně měnit.

Otevřenost netradičním studentům mimo jiné znamená také nutnost přizpůsobit výuku. Například připravit pro ně kratší specificky zaměřené kurzy či programy.Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.