Ústavní péče o děti je protiprávní, tvrdí podnět pro vládu

úterý 22. listopadu 2016 ·

Sedmadvacet let od přijetí Úmluvy o právech dětí Česko v ochraně práv dětí za sousedními státy zaostává. Konstatuje to podnět Rady vlády ČR pro práva dětí, který míří na zítřejší zasedání vlády. Navrhuje omezit ústavní péči v dětských domovech a kojeneckých ústavech a také na ministerské úrovni sjednotit péči o ohrožené děti. Ta je u nás roztříštěna mezi resort práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví. Právě to je podle vládní rady jeden z klíčových problémů, stejně jako současný systém ústavní péče. Informuje o tom deník Právo.

„Současný stav pobytové péče o ohrožené děti, v němž převažují zařízení ústavního typu s velkými lůžkovými kapacitami, je nevyhovující a neodpovídá potřebným standardům kvality při poskytování pobytové péče pro děti v co nejpřirozenějším prostředí, a nenaplňuje tak zásadu nejlepšího zájmu dítěte,“ píše se v materiálu, který má Právo k dispozici. Ústavní péče má podle dokumentu na děti negativní vliv, autoři podnětu ji dokonce považují z hlediska mezinárodního práva za nepřípustnou.

Podnět navrhuje sjednocení systému služeb pro ohrožené děti pod jeden resort, postupné snižování kapacit zařízení pobytové péče o ohrožené děti, ale i možnost legislativně omezit umísťování dětí do sedmi let věku v zařízeních kolektivní péče, tedy v kojeneckých ústavech a dětských domovech.


Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.