Pavel Kysilka ke konferenci „Česko: jak jsme na tom“: Schopnost vybudovat atraktivní školství je otázkou strategické volby a programu.

středa 9. listopadu 2016 ·

„Jsme na křižovatce, která má epochální a globální dimenzi. Otálení a chyba na takovéto křižovatce mívají fatální dopady. Věřím, že reflexi, konkrétní tipy i impulz k tomu, posunout vzdělávání v České republice, přinese čtvrteční konference Aspenu „Česko: Jak jsme na tom,“ píše v Lidových novinách ekonom Pavel Kysilka.

Kysilka mimo jiné píše:

Pavel Kysilka (vlada.cz)
Schopnost vybudovat atraktivní školství na všech stupních a přilákat do něj mladé lidi z blízkého i vzdálenějšího světa, kteří se naučí jazyk a budou připraveni zde žít, pracovat a permanentně se vzdělávat, je otázkou strategické volby a programu.

Vzdělání je samozřejmě v prvé řadě hodnotou spjatou s neopakovatelnou individualitou konkrétního člověka, slouží k jeho kultivaci, má primárně individuální dimenzi. Vzdělání ale vždy propojuje konkrétní osobnost se sociálním celkem, dává člověku šanci uplatnění, pocit užitečnosti pro ostatní a tím díky trhu i ekonomickou bázi a zázemí. Vzdělání v této své společenské dimenzi musí v té nejobecnější rovině předjímat a reflektovat dlouhodobé společenské trendy i přes jejich veškerou proměnlivost a obtížnou specifickou a konkrétní predikovatelnost a tím podporovat všechny ostatní oblasti ekonomiky a společnosti a jejich budoucí konkurenceschopnost.

A konečně, samo se může a v našich demografických limitech by se i mělo stát jedním z nejdynamičtějších „exportních“ oborů lákajících za podpory našeho příznivého bezpečnostního ratingu vysoký a dlouhodobý příliv mladých lidí ze zahraničí.


Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
9. listopadu 2016 14:16  

Že by české školství zachránili učitelé ze zahraničí? Odvážná myšlenka.

Vladimír Stanzel řekl(a)...
9. listopadu 2016 15:16  

Bodejť by pan Kysilka spokojeně nebublal, když si smočil:

Informace o pracovní skupině

Garant pracovní skupiny:

Bob Kartous, analytik think – tanku EDUin

Členové pracovní skupiny:

Tomáš Hruda, bývalý náměstek na MŠMT, zakladatel projektu Education Republic

Pavel Kavánek, člen správní rady ČSOB, bývalý CEO

Jindřich Kitzberger, bývalý náměstek na MŠMT, ředitel společnosti Duhovka, Centrum školského managementu při PedF UK v Praze

Pavel Kysilka, bývalý CEO České spořitelny

Ondřej Liška, bývalý ministr školství, ředitel společnosti Ashoka pro ČR

Tatiana Le Moigne, ředitelka společnosti Google pro ČR a SR

Daniel Münich, seniorní výzkumník při CERGE-EI a think-tanku IDEA

Zdeněk Slejška, spoluzakladatel a ředitel think – tanku EDUin

Břetislav Svozil, zakladatel laboratorní školy Labyrinth a vzdělávacího festivalu Eduspace

Ondřej Šteffl, zakladatel a ředitel společnosti Scio

Charlie řekl(a)...
9. listopadu 2016 16:20  

Že má paní Tatiana Le Moigne, ředitelka společnosti Google pro ČR a SR, tohle zapotřebí.

laimes28 řekl(a)...
9. listopadu 2016 23:30  

brexit i trump ukazují počátek soumraku všech těchto agentů s teplou vodou,,budoucnost bude patřit opět lidem práce

Fanda Moudry řekl(a)...
9. listopadu 2016 23:35  

9. listopadu 2016 23:30

Vůbec jim nedochází, že jich lidi mají plné zuby. Stále čekám na dobu, kdy lidé začnou používat obyčejný selský rozum.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.