Ministerstvo školství napravuje mimořádnou mezinárodní ostudu

pátek 25. listopadu 2016 ·

V roce 2014 způsobilo ministerstvo školství bezprecedentní mezinárodní blamáž. Na téměř miliardovou výzvu z unijních fondů lákalo vědcě z ciziny, kteří měli oživit českou vědu. Osm vybraných vědců z prestižních institucí, jako jsou německý Max-Planck či londýnská King’s College, se ale po úspěchu ve výběrovém řízení v dopise tehdejší náměstkyně MŠMT Petry Bartákové dozvědělo, že sice uspěli, ale bohužel: ministerstvo školství zjistilo, že již má své fondy „přezávazkované“ – a nemá na splnění slibů! Omluvilo se a alespoň jim přislíbilo, že to v budoucnu snad i napraví. To se dnes děje. Píší o tom Lidové noviny.


Hendrik Küpper (cas.cz)
V novém operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) se ve výzvě na podporu excelentních týmů dočkali grantu i někteří z těch, kteří se o českou byrokracii spálili. Mezi nimi je například Hendrik Küpper, který se před dvěma lety nevzdal a zůstal v Českých Budějovicích. Díky interní podpoře Biologického centra Akademie věd tam založil oddělení biofyziky a biochemie rostlin. Nyní – po řadě peripetií – získal pro svůj tým na výzkum kovů v rostlinách 131,7 milionu korun, a to dlouhodobě, až do roku 2022.

Podporu odmítnutým vědcům nabídly před dvěma roky i další instituce. „Stát nutí vědce, aby místo vědy psali složité projekty, které pak hází do stoupy. Frustrace z vědní politiky překročila meze,“ říká k tomu Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity v Brně. Ta lákala vědce z Vídně do centra CEITEC. „Naše univerzita si nemůže dovolit ztratit důvěryhodnost v mezinárodní komunitě jen proto, že český stát není schopen řídit čerpání fondů, a způsobuje tím mezinárodní ostudu,“ dodal Bek.


Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.