Češtinářka objevila pohádky Eduarda Basse

středa 30. listopadu 2016 ·

Být puntičkář se vyplácí. Dokazuje to i příběh spisovatele Eduarda Basse (1888–1946), slavného tvůrce Cirkusu Humberto nebo Klapzubovy jedenáctky, který si kdysi jen tak sám pro sebe napsal seznam 43 pohádek z celého světa, které převyprávěl. Ten se podařilo najít Hedvice Landové. Jednu po druhé pak vypátrala. Některé nebyly nikdy publikované a na zveřejnění čekaly 70 let. Soubor Bassových příběhů nyní vychází v knížce Koráb pohádek. Informuje o tom deník Právo.


Hedvika Landová (linkedin.com)
Koráb pohádek se jí podařilo sestavit, poté co v památníku prozkoumala třináct krabic plných písemností, které se zachovaly z Bassovy pozůstalosti. Na otevření čekaly dlouhá desetiletí.

Landová před lety studovala český jazyk na brněnské Masarykově univerzitě a bakalářskou práci zaměřila na pohádkové postavy z Bassových pohádek. Když ale narazila na podrobný seznam jím převyprávěných pohádek z celého světa, napadlo ji shromáždit je. Začalo detektivní pátrání.

Příběhy vytvořil Bass ve třicátých a čtyřicátých letech. Část pohádek vyšla v rozmezí asi dvaceti let v nejrůznějších tiskovinách. Landová je postupně vypátrala v archivech. Další zhruba třetinu příběhů, které nebyly nikdy zveřejněny, našla v krabicích v Památníku národního písemnictví.


Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.