Středoškoláci prosadili omezení „pamlskové vyhlášky“. Nyní chtějí diskutovat o kvalitě školních jídelen

sobota 10. září 2016 ·

Vyhláškou se od 20. září reguluje prodej vybraných potravin a nápojů v bufetech a automatech a také doplňkový prodej v jídelnách. Vzhledem k její přísnosti ale hrozilo, že by prodejcům zakázala nabízet většinu sortimentu a ti by se ze škol stáhli. Česká středoškolská unie proto zaslala rezortu školství otevřený dopis s více než 6 tisíci podpisy, kde požadovala výjimku pro střední školy, finanční zvýhodnění zdravých svačin a zlepšení obědů ve školních jídelnách. V navazujících jednáních zástupci České středoškolské unie s ministryní Valachovu úspěšně domluvili vyjmutí středních škol. Díky tlaku České středoškolské unie tak bude omezení platit jen na základních školách a víceletých gymnáziích.

Štěpán Kment (cz.linkedin.com)

„Otevřeným dopisem jsme chtěli poukázat na absurdnost situace, kdy by kvůli přísné vyhlášce ze škol zmizely jak bufety, tak automaty, kde si studenti kupují svačiny, přitom jídelny, které často vaří nezdravá jídla, by zůstaly beze změn. To se nám nyní podařilo změnit, ale pokračujeme dále,“ shrnuje situaci předseda České středoškolské unie Štěpán Kment. Iniciativa České středoškolské unie tedy nekončí, rozpoutat diskusi teď chce nad kvalitou stravování ve školských jídelnách.

 „Původní záměr otevřený dopis splnil, vyhláška tak neplatí pro střední školy. My jsme ovšem poukazovali na existenci hlubšího problému, kterým jsou již zmiňované školní jídelny. Ty se řídí spotřebním košem nastavujícím nutriční hodnoty, podle kterých musí vařit. Problém nastává v tom, že samotný obsah spotřebního koše byl naposledy aktualizován v roce 2005 a chybí systematická podpora zdravého stravování. S ministryní Valachovou jsme se domluvili, že se koš bude v dohledné době měnit a pro kuchařky vznikly i vzorové recepty. Neméně důležité je i zvýšení platů zaměstnanců jídelen,“ doplňuje místopředsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

Poslední požadavek otevřeného dopisu Unie stále s ministerstvem řeší. Místo cesty zákazů a odebírání potravin a nápojů vesměs dospělým žákům středních škol totiž chtějí, aby stát zvýhodnil zdravou alternativu, a šel tak pozitivní cestou. „Jsme ve spojení s ministerstvem a nyní hledáme způsob finačního zvýhodnění zdravých svačin. Jestliže mají být mladí lidé vedeni k dobré životosprávě, musí se jim dostávat cenově dostupný sortiment zdravých potravin a nápojů. Jako jedny z možných řešení vidíme snížení DPH u vybraných položek, čerpání peněz z eurofondů nebo přímé dotace ze státního rozpočtu,“ zakončuje Štěpán Kment.

Ukázkovým příkladem správného vedení dětí a studentů ke zdravé životosprávě může být pro Českou republiku stravovací politika Estonska, které spojuje vzdělávání v oblasti stravování s koncepční úpravou spotřebních košů a stravování dětí dotuje. Rozděluje tabulky nutričních hodnot na ty, které se týkají obědů, a ty, které platí pro neobědová jídla – snídaně a svačiny. Zároveň ale odděluje nutriční hodnoty a typy jídel, například zelenina musí být servírována denně, ovoce třikrát do týdne a omáčky by neměly být nabízeny víckrát než jednou za měsíc. Estonsko nereguluje striktním zákonným zákazem prodej sladkostí na školách, ale nařizuje poskytnutí zdravých alternativ, podporuje školní jídelny, aby vařily zdravě, a vede studenty ke zdravé životosprávě formou povinného vzdělávání v oblasti výživy.

4 komentářů:

Unknown řekl(a)...
11. září 2016 v 0:09  

Když jim jde o potravu, dokáží středoškoláci zřejmě vyvinout aktivitu hodnou lepších věcí. :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...
11. září 2016 v 0:51  

Tak. Vzdělání prochází žaludkem...
A co je na konci vzdělávacího ústrojí?
Odborník na vzdělání, přeceee.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
11. září 2016 v 13:01  

Je-li vyhláška špatná, neměla by platit vůbec. Takto to vypadá jen jako sobectví jedné nátlakové skupiny.

Unknown řekl(a)...
11. září 2016 v 13:16  

A liší se obědy od Karviné po Aš nějak? Mám obavy, že jsou vesměs homogenní. Řidič kamionu s polotovary mně osobně sdělil, že při cestě z Karviné do Olomouce vynechá minimum škol. Proto se týdenní jídelníčky až tak moc neliší. A někdy to fakt stojí za .....Ani se studentům nedivím.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.