Slovenští učitelé kvůli platům zahájili sérii stávek

úterý 13. září 2016 ·

Kvůli nízkým platům stávkují na Slovensku učitelé. Zatím jde jen o jednu vyučovací hodinu, v dalších týdnech chtějí protest stupňovat. Pedagogové požadují po vládě další navýšení platů hlavně v regionálním školství. Letos v září jim přitom kabinet Roberta Fica v reakci na jarní stávku přidal šest procent. Podle protestní iniciativy se neřeší ani další problémy ve školství – například slabá vybavenost řady pracovišť. Informovala o tom Česká televize.

„Učitelé chtějí, aby se jejich platy zvýšily na 1,6 procentní násobek průměrné mzdy, přičemž v současnosti jsou i po zvýšení platy na úrovni 1,11 procent, což učitelům nestačí,“ uvedl zpravodaj ČT Lukáš Mathé. V reálu tak požadují v regionálním školství nárůst o 140 eur v tomto roce a 90 eur od začátku roku 2017.

Iniciativa slovenských učitelů (ISU) žádá také navýšení rozpočtu ministerstva školství – na Slovensku je totiž velký rozdíl ve vybavenosti škol v rámci větších měst a regionů. „Argumentuje tím, že na úroveň vybavení slovenských škol ukazuje a kritizuje ho i Evropská komise nebo OECD,“ dodává Mathé.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.