MF DNES: I přes nárůst jsou učitelské platy ostudou

čtvrtek 25. srpna 2016 ·

"Už před druhou světovou válkou učitelé zpravidla vlastnili automobil. A dnes? Častější je bicykl...", píše v glose v dnešní Mladé Froně DNES Marek Přibil.

Přibil pokračuje: "Průměrná učitelská mzda činí 26 987 korun, což je neúměrně málo, vezmeme-li v potaz motivaci kantorů, zvláště absolventů pedagogických fakult, z nichž tak logicky většina do škol nenastoupí.

... ač vypadá osm procent na první pohled lákavě, učitelé s praxí do šesti let si na tarifu přilepší jen zhruba o třináct set korun. Ti, co vyučují přes šest let, by měli dostat až o 1 600 korun měsíčně navíc. Uvážíme-li, že jejich německý kolega vydělá na gymnáziu za měsíc v přepočtu 127 305 korun, tak český kantor s toutéž kvalifikací si toho za 27 170 korun stále moc nepořídí...

V rámci jiného pikantního srovnání lze vylíčit, jak si žili učitelé za první republiky, kdy ministr pobíral měsíčně 5 000 Kčs, to jest mzdu srovnatelnou s univerzitním profesorem. ...ani tehdy nepatřilo jejich povolání k těm, v nichž by se dalo rychle zbohatnout, platy byly velice slušné: většina učitelů si tak na rozdíl ode dneška dokázala nastřádat na pěknou vilku; ve třicátých letech v menších městech vznikaly v době nezaměstnanosti dokonce celé učitelské čtvrti stavěné na klíč..."

Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES

2 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
27. srpna 2016 1:36  

Učitel a veterinář: Mám poloviční plat, než se sluší. Paní ale ještě maju.

Pavel Bělobrádek‏ @PavelBelobradek

@tyrjir @SlechtovaKarla to mají i jiní, treba veterinari ve statni sluzbe. Je nutné jim přidat vice

tyrjir řekl(a)...
28. srpna 2016 8:36  

Lze vědu a školství ohnout přes koleno aplikovaného výzkumu?

Nedostane tím věda a vzdělávání na zadek?

Z vědy i školství se, myslím, nesystémově zobou rozinky a na jejich všeobecnou úroveň (na hlavní systémové priority) se příliš nehledí.

Rozinkozobačstvím vpřed!? :)

J.TýřČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.