Aktuálně.cz: Přesolené, příliš mnoho mléka. Školní jídelny vaří podle 20 let starých norem, teď se chystá změna

pondělí 8. srpna 2016 ·

Normy na potraviny pro vaření školních obědů jsou zastaralé. Obsahují například velké množství mléka, neřeší kvalitu potravin či pestrost stravy. Ve školních obědech je často tolik soli, kolik by měl člověk sníst za celý den. Státní zdravotní ústav nyní připravuje novou metodiku, která povede k modernizaci takzvaného spotřebního koše, který se vytvářel před více než 20 lety a kuchařky a kuchaři ve školních jídelnách podle něj stále vaří. Informace přináší zpravodajský server Aktuálně.cz.

"Určitě ho (spotřební koš) musíme aktualizovat a vzít v úvahu nové poznatky o výživě," říká pro Aktuálně.cz Pavel Dlouhý z Ústavu výživy na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. To, že se po dlouhých letech diskusí změna opravdu blíží, potvrzuje Alexandra Košťálová, která má normy pro školní stravu ve Státním zdravotním ústavu na starosti: "Vypracováváme metodiku, která by měla být modernější a jednodušší," říká.

Logo Státního zdravotnického ústavu (FOTO: www.szu.cz)
Státní zdravotní ústav v uplynulém školním roce zkoumal jídla ve vybraných školních jídelnách ve všech krajích. Chce zmapovat, jak jsou na tom školní obědy z hlediska výživových doporučení, například dodržování limitů na sůl, cukr či používání tuků.Celý text naleznete zde.

2 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
9. srpna 2016 v 14:03  

Obsahují například velké množství mléka...

A pytlici jsou s logikou už zase v pytliku. Snad ne evropského školního mléka...

Unknown řekl(a)...
11. srpna 2016 v 11:56  

Ach to škodlivé mléko!!! Zrovna když se v západní Evropě začaly snižovat poměrně významně stavy skotu. Je tedy nejvyšší čas zrušit ten přiblblý automat na mléčné výrobky ve škole a nahradit ho automatem s mlékem sojovým.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.