Nejlepší mladý chemik České republiky je z Lounska

pátek 3. června 2016 ·

Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Ve čtvrtém ročníku celostátního finále se jím stala Jana Spurná ze ZŠ Kryry.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostila 1. června 2016 vrcholné klání mladých chemiků. Žákovského mistrovství se zúčastnilo 37 finalistů ze všech krajů republiky. „V základních kolech soutěžilo letos téměř 12 000 žáků devátých tříd, což je číslo impozantní. Do národního kola postoupili jen ti nejtalentovanější,“ uvedl děkan pořádající fakulty Petr Kalenda. „Všichni finalisté prokázali mimořádné znalosti a vědomosti, takže jsou již dnes našimi potenciálními studenty. Rádi je na fakultě za pár let přivítáme a poskytneme jim ty nejlepší podmínky k tomu, aby zde úspěšně završili své vzdělání,“ dodal profesor Kalenda.

Soutěž sestávala ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Nejlépe si vedla Jana Spurná ze ZŠ Kryry, která se stala pomyslnou královnou mladých chemiků pro rok 2016. „Ještě mi pořád nedochází, že jsem vyhrála, je to pro mě obrovský šok! Já si přijela soutěž spíš užít a na finále jsem se nijak zvlášť nepřipravovala,“ svěřila se vítězka. „Chemie mě ale moc baví a věnuji se jí i ve volném čase. Po gymnáziu bych ráda zamířila na univerzitu a studovala některý z mých oblíbených oborů: chemii, medicínu nebo psychologii. Ještě nejsem rozhodnutá, čemu dám nakonec přednost,“ doplnila nejlepší mladá chemička, která převzala ceny hned od tří významných hostů. Z rukou místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské si odnesla notebook s edukačním softwarem, od náměstka ministryně školství pro řízení sekce vzdělávání Václava Pícla převzala čestné uznání ministryně školství a děkan pořádající fakulty Petr Kalenda jí udělil příslib přiznání stipendia ve výši 48 000 Kč v prvním akademickém roce studia na FChT Univerzity Pardubice.

Na druhé příčce se umístil Václav Nevyhoštěný ze ZŠ Letovice, který získal iPad, odbornou literaturu a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč. Věcné ceny mu předal generální ředitel společnosti Dow Europe pro Českou a Slovenskou republiku Ivan Luciak. Jako třetí skončila Vanesa Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Ta převzala od děkana pořádající fakulty Petra Kalendy elektronickou čtečku Amazon, sadu knih s chemickou tematikou a příslib stipendia v hodnotě 24 000 Kč.

První tři hodnotné ceny věnovala finalistům společnost Dow Europe, která se v letošním roce stala novým partnerem celostátního finále. „Náš obor, stejně jako řada jiných technologických oborů, stojí na neustálých inovacích a vývoji. Potřebujeme proto mladé a zapálené talenty, kteří přijdou s novými nápady. Jsme nadšení z toho, jak šikovní mladí lidé se do soutěže zapojili. Těšíme se, že se jednou stanou našimi kolegy,“ řekl Ivan Luciak, generální ředitel společnosti Dow Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Oceněno bylo všech 37 finalistů. Ceny jim předávali zástupci významných chemických společností, které se na podpoře soutěže podílely, představitelé státních orgánů a akademické sféry. Žáci, kteří se umístili na prvních pěti místech, získali navíc i Cenu děkana FChT UPa - příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč. A protože za úspěchy nejlepších žáků stojí do značné míry jejich učitelé, uznání se dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Jaroslava Suchomelová ze ZŠ Kryry, Hana Nečasová ze ZŠ Letovice a Dagmar Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou si kromě čestného uznání odnesly také dárkový set delikátních pochutin.

Zvláštní cenu získaly i osobnosti, které se výrazným způsobem zasloužily o popularizaci soutěže i oboru. Medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za významný přínos v oblasti propagace a popularizace chemie převzala z rukou děkana fakulty Petra Kalendy místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová a generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška. Ti vyjádřili poděkování za ocenění svého přínosu k popularizaci chemického odvětví a vyzdvihli úroveň a užitečnost soutěže. „Tohoto ocenění si velmi vážím a děkuji za ně. Jsem ráda, že se mohu angažovat v podpoře této vysoce záslužné aktivity, která má praktický smysl a na níž se podílí řada vynikajících lidí. Je pro mě ctí být v jejich společnosti a pracovat na dobré věci,“ uvedla Miluše Horská.

Finálový den ale neproběhl jen v soutěžním duchu, nabídl také pestrý zábavný program. O ten se postaral bublinář Matěj Kodeš a jeho poutavá bubble show, po níž následoval praktický workshop. Pořádající fakulta pozvala rodiče a učitele finalistů na exkurzi, předvedla hostům ukázky efektních pokusů a umožnila soutěžícím i jejich doprovodu přespat na univerzitních kolejích nebo poobědvat v menze. Finalisté si tak mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žije vysokoškolským studentům.

„Pro letošní ročník Mladého chemika je třeba ocenit celkovou účast, která stoupla oproti loňsku o dva tisíce žáků, kteří byli podporování a inspirování svými pedagogy - příznivci oboru chemie.Významná je i činnost spojená s organizací soutěže, kde klíčovou roli sehrávají Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice a agentura Czech marketing - organizační garant celostátního kola. Soutěž získává na atraktivitě i díky podpoře průmyslových firem, zapojených zejména v regionálních kolech. Kromě tradičních partnerů se letos do podpory zapojila i společnost Dow Europe, výhledově bychom rádi oslovili i další firmy. Zahájili jsme také spolupráci s ministerstvem školství a doufáme, že ministerstvo bude spoluvyhlašovatelem příštího ročníku soutěže. Stále rostoucí oblíbenost klání mezi žáky základních škol je určitě příslibem, že chemie získá na své popularitě a že v příštích letech budou mít střední průmyslové školy a technické univerzity dostatečné množství studentů, kteří budou schopni zajistit postupnou generační výměnu v našem odvětví,“ uzavřel Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky, generálního partnera celostátního finále.

Více informací na: www.mladychemikcr.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.