Praha rozdělí více než 415 milionů korun na rozvoj předškolního a základního vzdělávání

pondělí 22. února 2016 ·

Pražští radní v úterý vyslovili souhlas s návrhem na rozdělení rozpočtové rezervy určené na investiční dotace městským částem. Podle schváleného rozpočtu hlavního města činila rezerva původně 350 milionů korun, vzhledem k množství požadavků městských částí bude ale dále navýšena o dalších osmdesát milionů korun. Dle návrhu, který ještě musí schválit pražské zastupitelstvo, tvoří z celkové výše rezervy 430 milionů korun dotace směřující do oblasti školství bezmála 97 procent. Budou tak moci vzniknout tisíce nových míst v základních a mateřských školách. Uvedl to náměstek primátorky Petr Dolínek.


(zpráva z 6. jednání Rady hl. m. Prahy 16. února 2016)

Oproti rozdělení rezervy v březnu loňského roku dojde k meziročnímu navýšení objemu prostředků vyčleněných pro investiční potřeby městských částí o 7,5 %, samotné dotace v oblasti školství se přitom zvýšily o 9,5 %. „Pro hlavní město je oblast školství a zejména pak oblast předškolního a základního vzdělávání v současné době zcela prioritní. Ve spolupráci s městskými částmi se rozdělením rozpočtové rezervy snažíme řešit mnohdy nevyhovující situaci zejména v okrajových částech metropole,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek s tím, že celkem si městské části touto cestou zažádaly o dotace ve výši 1,12 miliardy korun.

Hodnocení žádostí vycházelo ze zjištěných potřeb pražského školství. „Hodnotili jsme, zda investiční akce povede k navýšení kapacity mateřské nebo základní školy, zda je opodstatněná z hlediska očekávaného demografického vývoje a s přihlédnutím k celé řadě dalších faktorů zejména ekonomického rázu,“ upřesnil Petr Dolínek. Podpořené investiční akce přinesou po realizaci 3.090 nových míst v základních školách a 458 míst v mateřských školách. Dotace dále podpoří investiční akce zaměřené na potřebné rekonstrukce a zateplení školských objektů. Celkem má být na investice do mateřských škol vyčleněno bezmála 65 milionů, na investice do škol základních více než 321 milionů korun a na investice do smíšených mateřských a základních škol 29 milionů korun.

Rezerva rozpočtu vlastního hlavního města Prahy přitom není jediným zdrojem investic do pražského školství. „Městské části si žádají též o prostředky z rozvojových programů ministerstva školství, na řešení nedostatečných kapacit jsou též připraveny prostředky z Evropské unie, zejména pak operační program Praha – pól růstu,“ řekla zastupitelka hlavního města a donedávna radní pro oblast školství Irena Ropková a dodala: „V městském rozpočtu je v tomto roce navíc alokováno vedle již schválených nákladů investičních akcí do všech druhů školských zařízení v celkovém objemu 345 milionů korun dalších sto milionů korun na nutné rekonstrukce a havarijní opravy školských budov.“

V minulém školním roce 2014/2015 fungovalo po celém hlavním městě 395 mateřských škol, které navštěvovalo 41.020 žáků. Do 192 základních škol ve stejném období docházelo 82.505 žáků, z toho 54.453 žáků na prvním stupni a 28.052 na stupni druhém.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.