Pavol Demeš: Prečo učitelia nemôžu prehrať?

pátek 22. ledna 2016 ·

Přinášíme další článek z webu kampaně ADOSŤ!, jehož autorem je Pavol Demeš, koordinátor této kampaně a člen Správní rady Univerzity Komenského. Předvolební situace na Slovensku je vyhrocená a tisíce učitelů se chystají stávkovat. Doufejme, že jejich zkušenost bude cenná i pro naše učitele.


Zdalo sa to málo pravdepodobné, ale je to tu. Učitelia zrazu dýchajú na krk utečencom. Pre predvolebný diskurz a ozdravovanie nášho politického života je to veľmi dôležitá správa.

Bodom zlomu sa stáva zápas učiteľov za svoju dôstojnosť a budúcnosť našich detí, ktorý začal odkrývať dlhodobo ignorovaný alarmujúci stav nášho školstva. Moje tri dôvody, prečo učitelia v tejto fáze už nemôžu prehrať:

1. Naštartovali oveľa širší zápas, ako len o svojich platoch

Učitelia svojou štrajkovou pohotovosťou prelomili strach a otvorili nielen tému platov, ale aj krízového stavu v našom školstve. Na zhoršujúcu sa situáciu už niekoľko rokov upozorňujú domáce i zahraničné zdroje. Alarmujúce fakty získané z medzinárodných meraní sme v rámci kampane A DOSŤ! zhrnuli do 9 Alarmov. Politickí stratégovia a komentátori už debatujú nielen o oprávnenosti požiadaviek učiteľov, spôsoboch, ktoré si zvolili a kapacite vlády ich realizovať, ale aj o ďalších témach.

Je to dobré, lebo bez rýchleho naštartovania nevyhnutných zmien budú rodičia i deti čoraz nespokojnejší . Všetci budeme čoraz nespokojnejší. Slovensko totiž bez vzdelaných ľudí v medzinárodnej konkurencii prepadne.

2. Stúpli politikom na otlak

Učitelia a vedci dlhodobo upozorňovali na zhoršujúcu sa situáciu vo vzdelávaní. Písali a hovorili napríklad o katastrofálnom podfinancovaní školstva, klesajúcom záujme o učiteľské povolanie, deťoch i učiteľoch, ktorí neradi chodia do škôl, klesajúcej kvalite univerzít a vedy, o narastajúcom odchode najtalentovanejších mladých ľudí do zahraničia. Upozorňovali i na chaotické riadenie rezortu školstva, v ktorom sa za 26 rokov vystriedalo až 17 ministrov, z ktorých 9 zotrvalo v úrade menej ako 1 rok. Bol to až doteraz skôr hlas volajúcich na púšti. Káranie učiteľov, že zneužívajú a politizujú tému školstva, je nemiestne. Voľby sú o politike a politikoch, ktorí voličom ponúkajú riešenia. Nie sú o didaktike.

3. Učiteľom pribúdajú spojenci

Dnes sa situácia mení. Na poplach bubnujú nielen učitelia, ale aj študenti, spoločenské elity, odborníci, aktivisti. Nie sú to len protestné akcie učiteľov, ale aj občianske kampane A DOSŤ! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska, Chceme vedieť viac, Za živé univerzity a ďalšie.

Napokon, akútna téma školstva a vzdelávania je politickou témou aj hlavy štátu. Andrej Kiska hovorí o obavách z budúcnosti našich detí, strate prestíže učiteľov a vyzýva občanov, aby sa teraz – pred voľbami – pýtali politikov, čo pre ne a budúcnosť našej krajiny urobia.

Je viac než pravdepodobné, že téma vzdelávania už nevyprchá ani po voľbách. Pred našimi politikmi teda stojí unikátna výzva – ponúknuť verejnosti pred voľbami zrozumiteľné riešenia a uzavrieť celospoločenskú dohodu o smerovaní vzdelávania a navýšení financií do školstva.

Převzato s laskavým souhlasem z webu kampaně ADOSŤ!

3 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
23. ledna 2016 v 3:16  

Myslím, že na Slovensku jsou učitelé ve svém boji za důstojnější podmínky dál než v Cesku. Jsou jednotnější a odhodlanější, rozpor mezi nimi a vzdělávacími aktivisty (kampaň A Dosť) asi není tak vyhrocený, mají větší zastání např. i u pana slovenského prezidenta atd. Zajímavá by myslím byla informace, jaký je postoj jednotlivých parlamentních stran, jakou roli a jaká stanoviska mají školské odbory a zda nevládní organizace na Slovensku s učiteli lépe spolupracují než u nás v Česku. J.Týř
http://www.ceskaskola.cz/2016/01/kampan-dost-nazor-expertov-zakladne.html?showComment=1453513211264#c8972993392446414846

tyrjir řekl(a)...
23. ledna 2016 v 3:20  

Je tu očividně i korelace s blížícími se parlamentními volbami. Doufám, že není moc významná a že úsilí slovenských učitelů nepovede ke "šlápnutí z bláta do louže". J.Týř

krtek řekl(a)...
24. ledna 2016 v 9:00  

Když mezi iniciátory kampaně je jeden učitel (zakladatel Nových odborů), několik ředitelů (především soukromých škol), novináři, experti na vzdělávání a vše je organizováno dva měsíce před volbami pod vágními požadavky a hesly, něco na tom nesedí.
Neomezená stávka organizovaná výborem převážně bratislavských učitelů (http://isu.sk/tlacove-spravy/vyhlasenie-strajku/) nemá odpověď na to, kolik učitelů ji podpoří. Skoro mi to připadá jako další promarněná šance. Uvidíme v pondělí.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.