Jakub Pivec: Herní výukový systém Games Learning Society

pondělí 25. ledna 2016 ·

Zpráva o dalším systému řešícím komplexně zařazení her do výukových aktivit žáků tak, aby učitel mohl jejich činnost ovlivňovat a výsledky využívat.


V tomto článku vám představím herní výukový portál Games Learning Society (dále jen GLS), který se stejně jako Herní výukový systém GlassLab zaměřuje na tvorbu a vývoj anglicky mluvících edukačních her. Základnou portálu GLS, jehož spoluzakladatelem je autor teorie videoher James Paul Gee, je vývojové a výzkumné studio na University of Wisconsin-Madison ve Spojených státech [1]. To, jak autoři portálu uvádějí, se věnuje nejen vyvíjení a vytváření nových výukových her, ale snaží se svou činností propojovat lidi zaměřené na edukační hry. Proto též pořádají různé kulturní akce, besedy a konference pro vývojáře a návrháře her po celém světě.


Hlavním obsahem portálu GSL jsou inovativní vzdělávací hry. Aktuálně je v nabídce deset her, které se zaměřují na vzdělávání v oblasti biologie člověka, občanské výchovy, sebekontroly, programovaní a zlepšování empatie a gramotnosti žáků.

Pro samotné hraní je nutné si vytvořit zdarma vlastní účet (e-mail je vyžadován jen pro roli učitele). Většinu her lze pak spustit v internetovém prohlížeči s podporou Unity web player. Jedná se o rozšíření, které je nutné stáhnout a nainstalovat. Unity web player však podporuje pouze některé prohlížeče (Internet Explorer, Firefox, Safari a Operu), takže například na Google Chrome si žádnou hru z GLS nespustíte. Učitel si na svém účtu může vygenerovat kód pro skupinu žáků, kteří se mohou po zadání klíče do skupiny přihlásit, ale jediné, co tato skupina prozatím nabízí (na rozdíl od GlassLab), jsou diskusní fóra k jednotlivým hrám.

Nabídka her GLS

Název Věková kategorie Popis hry Platforma
Virulent„Buď virus!“ 15 a více
 • strategie
 • biologické systémy
 • simulace v mikrosvětě s viry, buňkami a imunitním systémem
Unity web player / prohlížeč
Progenitor X„Pomocí biomedicínské technologie zachraň svět před zombie.“ 15 a více
 • tahová hra
 • logická, skládanková hra (puzzle solving)
 • základní vědecké principy
 • vztahy mezi buňkami, tkání a orgány
Unity web player / prohlížeč
Citizen science„Zachraň jezero, kterému hrozí eutrofizace.“ 11–20
 • dobrodružství
 • řešení ekologických problémů
 • vědecké postupy – argumentace
Unity web player / prohlížeč
Fair play„Jamal a jeho studium na vysoké škole.“ 11–20
 • sociální problémy
 • problematika předsudků a zaujatostí
Unity web player / prohlížeč
Econauts„Jaké jsou ekologické následky lidského konání?“ 11–20
 • vliv průmyslu na životní prostředí
 • různé role, porovnání
 • rozhodování a řešení následků
 • dopady reálného světa (ekologie)
 • tvořivost, multiplayer
PC a MAC nutno stáhnout
Anatomy browser„Poznej lidské tělo.“ 11–20
 • anatomický katalog
 • svaly, orgány a biologické systémy lidského těla ve 3D
Unity web player / prohlížeč
Soul of a place„Jsi autorem prvního amerického průvodce z roku 1930.“ 11–20
 • historie USA v 30. letech 19. stol.
 • popsání velké hospodářské krize v USA
K dispozici pouze demo verze.
Unity web player / prohlížeč
Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Tento článek vznikl jako studentská práce.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.