11. 11.: Konference „Rozumíme současnému světu?“

úterý 3. listopadu 2015 ·

Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Českou rozvojovou agenturou, Národním institutem pro další vzdělávání, Národním ústavem pro vzdělávání a Českým fórem pro rozvojovou spolupráci v rámci Evropského roku pro rozvoj 2015 pořádají odbornou konferenci ke globálnímu rozvojovému vzdělávání „Rozumíme současnému světu?“


Globální rozvojové vzdělávání (GRV) je celoživotní vzdělávací proces, který přispívá k pochopení rozdílů a podobností mezi životy lidí v rozvojových a rozvinutých zemích a usnadňuje porozumění ekonomickým, sociálním, politickým, environmentálním a kulturním procesům, které je ovlivňují. Rozvíjí dovednosti a podporuje hodnoty a postoje tak, aby lidé byli schopni a ochotni se aktivně podílet na řešení lokálních a globálních problémů. Globální rozvojové vzdělávání směřuje k přijetí zodpovědnosti za vytváření světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život podle svých představ.

Konferenci v rámci Evropského roku pro rozvoj 2015 pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Českou rozvojovou agenturou, Národním institutem pro další vzdělávání, Národním ústavem pro vzdělávání a Českým fórem pro rozvojovou spolupráci.

Hlavním cílem konference je osvěta o globálním rozvojovém vzdělávání (GRV) pro zřizovatele, ředitele a učitele škol ze strany všech hlavních aktérů: vysvětlení pojetí a významu GRV, poskytnutí informací o zdrojích k metodice výuky GRV a možnostech vzdělávání pedagogů v oblasti GRV a nabídnutí inspirace ze škol. Budou představeny konkrétní příklady dobré praxe a zkušenosti se zaváděním globálních témat do vzdělávacího systému.

Ke stažení:


Konference ke globálnímu rozvojovému vzdělávání „Rozumíme současnému světu?“ Anotace

11. listopadu 2015 od 9.30 do 15.00 hod. na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Černínský palác, Velký sál, Loretánské nám 5, Praha 1

Globální rozvojové vzdělávání (GRV) je celoživotní vzdělávací proces, který přispívá k pochopení rozdílů a podobností mezi životy lidí v rozvojových a rozvinutých zemích a usnadňuje porozumění ekonomickým, sociálním, politickým, environmentálním a kulturním procesům, které je ovlivňují. Rozvíjí dovednosti a podporuje hodnoty a postoje tak, aby lidé byli schopni a ochotni se aktivně podílet na řešení lokálních a globálních problémů. Globální rozvojové vzdělávání směřuje k přijetí zodpovědnosti za vytváření světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život podle svých představ.

Konferenci v rámci Evropského roku pro rozvoj 2015 pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Českou rozvojovou agenturou, Národním institutem pro další vzdělávání, Národním ústavem pro vzdělávání a Českým fórem pro rozvojovou spolupráci.

Hlavním cílem konference je osvěta o globálním rozvojovém vzdělávání (GRV) pro zřizovatele, ředitele a učitele škol ze strany všech hlavních aktérů: vysvětlení pojetí a významu GRV, poskytnutí informací o zdrojích k metodice výuky GRV a možnostech vzdělávání pedagogů v oblasti GRV a nabídnutí inspirace ze škol. Budou představeny konkrétní příklady dobré praxe a zkušenosti se zaváděním globálních témat do vzdělávacího systému.

Konferenci společně zahájí náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa a náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Fidrmuc. Dále vystoupí ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek a zástupce Global Education Network Europe (GENE) Helmuth Hartmeyer. V panelové diskusi budou zastoupeni všichni hlavní aktéři globálního rozvojového vzdělávání v ČR.

Odpolední blok umožní výměnu zkušeností z praxe a načerpání inspirace ze škol, které se GRV již dlouhodobě a úspěšně věnují. Ve třech paralelně probíhajících skupinách budou účastníci konference moci diskutovat se zástupci škol, které obdržely certifikát Světová škola.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií

Program konference ke globálnímu rozvojovému vzdělávání „Rozumíme současnému světu?“

11. listopadu 2015 od 9.30 do 15.00 hod. na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Černínský palác, Velký sál, Loretánské nám 5, Praha 1

Moderuje: PhDr. Zuzana Hlavičková, Univerzita Karlova

08:45 – 09:30 registrace účastníků

09:30 – 09:50 Úvodní slova náměstků MZV Martina Tlapy a MŠMT Jaroslava Fidrmuce

09:50 – 10:10 Co je globální rozvojové vzdělávání (GRV) a proč bychom měli učit o globálních tématech? (Šimon Pánek, ředitel Člověk v tísni, o.p.s)

10:10 – 10:40 GRV v globálních souvislostech (Helmuth Hartmeyer, Global Education Network Europe) prezentace anglicky s písemným shrnutím v českém jazyce, diskuse s tlumočením

10:40 – 10:55 Zdroje metodické podpory GRV (Markéta Pastorová, NÚV)

10:55 – 11:10 Podpora vzdělávání pedagogů v oblasti GRV (Eva Vincejová, NIDV)

11:10 – 11:20 Spolupráce s neziskovým sektorem (Pavel Žwak, ARPOK)

11:20 – 11:35 přestávka

11:35 – 12:45 Perspektivy globálního rozvojového vzdělávání - panelová diskuse (Petr Bannert, ředitel odboru vzdělávání, MŠMT, Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora, ČŠI, Martin Náprstek, vedoucí oddělení vztahů s partnery, ČRA, Josef Rydlo, náměstek sekce strategií a inovací, NIDV, Markéta Pastorová, NÚV, Petra Skalická, FoRS)

12:45 – 13:30 přestávka na oběd, Galerie, MZV

13:30 – 14:30 Konkrétní příklady a inspirace ze škol – zástupci 3 Světových škol představí své aktivity v oblasti GRV (Velký sál, Zrcadlový salonek a Hudební salonek)

14:30 – 15:00 Závěrečné shrnutí výstupů z diskusí a doporučení k další realizaci GRV

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií


9 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 1:12  

Mediální výchova 2015 - Markéta Pastorová, NÚV. Rozumíme současnému světu? J. Týř
https://www.youtube.com/watch?v=kxXO6tbR1s0

tyrjir řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 1:57  

Účinnost práce NÚV a trvale nedopékaný kočičko-pejskovský dort. Je to myslím dost rozverné vyprávění - viz a slyš od 27. min. (i předtím:))) Myslím, že učitelé si ty důstojnější platy doopravdy zaslouží. J. Týř
Viz a SLYŠ https://www.youtube.com/watch?v=kxXO6tbR1s0

tyrjir řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 14:37  

Jsem docela zvědav, jak pan Petr Bannert, ředitel odboru vzdělávání MŠMT, kterého si velmi vážím, skousne ty úvodní příspěvky a v jaké kondici pak bude v té závěrečné panelové diskusi:) J. Týř

Unknown řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 15:44  

pro ty,co ani po sš ani po vš nerozumí světu,nezbývá než obnovit vuml

tyrjir řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 16:18  

Výstupy NÚV nemají někdy hlavu a patu
Stačilo by myslím, kdyby koncepce, programy a jejich prezentace pocházející z NÚV měly pojmově jasnou hlavu a patu. Mezi hlavou a patou vyjádření má myslím být příliš nezašmodrchaná nit pojmově upřesněného a logicky uspořádaného zdůvodnění tzv. základní myšlenky toho, co chce autor vyjádření říci. Dohromady se tomu říká Osnova, tedy pojmově a logicky uspořádaný plán toho, co má být řečeno.
Ta výše citovaná prezentace myslím hlavu a patu nemá a jsou v ní i prvky Antipedagogiky. Řádně nebyly zodpovězeny ani otázky po prezentaci: Lektorka se necitlivě dotkla zřizovatelů škol a pak se "vyvlíkla" z odpovědi na dotaz nespokojeného zástupce zřizovatelů. Takhle snad mohou vystupovat před veřejností představitelé NÚV, tvůrce a správce RVP. a MŠMT k tomu mlčí? Kde to, prosím pěkně, jsme? Tohle je to tzv. svobodné vzdělávání v Česku?
Myslím, že kdyby s takhle myšlenkově blátivým projevem předstoupil před žáky, rodiče nebo zřizovatele učitel nebo ředitel školy, nedopadl by příliš dobře.
Jiří Týř

tyrjir řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 16:21  

Myslím, že učitelé si ty důstojnější platy doopravdy zaslouží. Viz výše.

tyrjir řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 17:15  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
3. listopadu 2015 v 17:29  

Tomu, co je ve výše citované prezentaci veřejnosti ukázáno, říkám Sešup zodpovědnosti NÚV na učitele typu "My Vám dáme nepříliš uspořádané obecné téze a vy si s tím pak ve školách nějak poraďte". Tohle je myslím ta konstruktivisticky pojatá v NÚV generovaná Antipedagogika, kterou školství v Česku už drahně let trpí. Učitelé, kteří tohle musejí strpět, si, myslím, ty důstojnější platy opravdu zaslouží. J. Týř

tyrjir řekl(a)...
4. listopadu 2015 v 11:31  

Konference Rozumíme současnému světu? Myslím, že by nebylo od věci zveřejnit na České škole výstupy této konference. J. Týř

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.