Inkluzivní škola v praxi - o pražském semináři

úterý 27. října 2015 ·

Odbor školství a mládeže Magistrátu hlavního města Prahy pod záštitou Ing. Mgr. Ireny Ropkové, radní pro oblast školství a sociální politiky, uspořádal 14. října 2015 v souvislosti s probíhajícími změnami ve školství spojenými s novelou školského zákona seminář na téma Inkluzivní škola v praxi. Akce byla určena zejména ředitelům a výchovným poradcům základních škol zřizovaných městskými částmi.


Připravované změny vyžadují samozřejmě zajištění potřebných informací pro školy, ředitele, učitele i rodiče. Pražského semináře, který nebyl určen pro širokou veřejnost, se zúčastnilo 11 zástupců úřadů městských částí, 72 základních škol nebo základních a mateřských škol, 20 mateřských škol, jednoho SOU a dva hosté. Pro případ zodpovězení konkrétních dotazů z oblasti financování a rozpočtu HMP byly přítomny dvě zástupkyně odboru rozpočtu MHMP, dále byli přítomni zástupci odboru školství a mládeže MHMP, který celou akci organizačně zajišťoval.

V úvodní části vystoupila PhDr. Jana Zapletalová, náměstkyně ředitele Národního ústavu pro vzdělávání, která účastníky semináře seznámila s připravovanými změnami v oblasti vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Vzhledem k probíhajícímu procesu tvorby a schvalování některých právních předpisů souvisejících s novelou školského zákona (§ 16) byli účastníci informováni o stavu, který nastane v případě schválení legislativních návrhů. Před schválením návrhů právních předpisů není prezentace PhDr. Jany Zapletalové k dispozici.

Zástupkyně o.p.s. (za Rytmus – od klienta k občanovi paní Michaela Antalíková, za Společnost pro příležitost mladých migrantů – META PhDr. Kristýna Titěrová) se k tématům vyjadřovaly z pohledu neziskových organizací, hovořily o svých aktivitách. Mimo program představila Mgr. Kateřina Phamová neziskovou organizaci Integrační centrum Praha, o.p.s. a v souvislosti s integrací dětí - cizinců nabídla školám možnosti spolupráce včetně bezplatného poskytování některých služeb např. tlumočnických.

V posledním tematickém celku měli účastníci semináře možnost vyslechnout konkrétní praktické zkušenosti s integrací přímo od kolegů/zástupců škol, ve kterých probíhá integrace úspěšně již několik let. Zastoupeno bylo předškolní, základní i střední vzdělávání.

Je absurdní, že stejně jako z podobných akcí pořádaných ministerstvem školství či státní a veřejnou správou, nebyl pořizován ani zápis, ani audio- či videozáznam. Samotné prezentace ke stažení nestačí. Zajímavé pak v této souvislosti je, že neziskové organizace mají již více než půl roku akreditované kurzy k tématu v rámci DVPP.

Ke stažení:

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.