Soutěž Juvenes Translatores 2015

úterý 8. září 2015 ·

Od 1. září se mohou střední školy hlásit do soutěže Juvenes Translatores, kterou každoročně po celé EU pořádá Evropská komise.


Elektronickou přihlášku lze podat v jakémkoliv jazyce EU do 20. října 2015 na internetových stránkách soutěže.

Soutěž je určena pro 17leté studenty (tj. narozené v roce 1998). Jejich úkolem bude v den samotné soutěže – 26. listopadu 2015 – přeložit jednostránkový text z jednoho z jednoho jazyka EU do druhého. Při počtu 24 úředních jazyků si tedy mohou vybrat z 552 jazykových kombinací.

Tematicky budou překládané texty souviset s letošním Evropským rokem pro rozvoj. Po soutěži posoudí práce překladatelé z Evropské komise a vyberou za každou zemi jednoho vítěze. Autoři vítězného překladu budou na jaře 2016 pozváni do Bruselu na slavnostní předání cen. Navštíví také Generální ředitelství pro překlady, kde mohou blíže poznat práci profesionálních překladatelů Evropské komise.

Soutěž se koná již po deváté. V minulém ročníku se jí zúčastnilo na 3000 žáků ze 740 škol po celé EU. Počet zúčastněných škol je omezen počtem poslanců Evropského parlamentu za danou zemi. Za Českou republiku v konkurenci 104 studentů z 21 škol loni zvítězila Simona Nevrklová z Gymnázia Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě, která si pro svůj soutěžní text na téma evropská identita vybrala kombinaci angličtina–čeština. Není bez zajímavosti, že loňská španělská vítězka Andrea Mochnác Tejera z Móstoles překládala z češtiny do španělštiny.

Podmínky soutěže, přihlášky a další informace: ec.europa.eu/translatores
Sociální sítě: www.facebook.com/translatores
Kontakt: DGT-TRANSLATORES@ec.europa.eu nebo Vitezslav.Zemanek@ec.europa.eu

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.