Přečtěte si: Strategie? Spíš vítězství nějaké lobby, sepsul Chládkovu chloubu Růžička

pondělí 1. června 2015 ·

Ředitel jedné z nejúspěšnějších škol v zemi Jiří Růžička se pustil do Strategie vzdělávání do roku 2020, jíž se rád chlubí ministr školství Marcel Chládek. Podle něj to totiž není dobrý dokument. Šéf Gymnázia Jana Keplera v Praze tvrdí, že je víc vítězstvím nějaké lobby, než státu jako takového. „To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ řekl Růžička MF DNES.


Z článku Markéty Březinové v iDNES.cz vybíráme:

Dokument, jehož dokončením se Chládek rád chlubí a chválí jej za to i někteří experti, Růžička navrch nepovažuje za strategii, jelikož budoucnost vzdělávání fakticky vůbec neřeší. „Úplně nejhorší je pro mě cíl podřídit dlouhodobou strategii vzdělávání potřebám zaměstnavatelů,“ říká ředitel pražského gymnázia.

Dodal, že víc než vítězství státu považuje dokument za vítězství nějaké lobby. „Jde to přesně proti tomu, kudy se ubírá celý civilizovaný svět. Já jsem mluvil s řediteli světových korporací a ti říkali: potřebujeme lidi, kteří budou umět několik světových jazyků, budou schopní se překvalifikovat, ochotní spolupracovat. A ne že budeme říkat, že potřebujeme obráběče, protože se tady zrovna postavila továrna,“ cupuje dokument Růžička.

2 komentářů:

Ondřej Neumajer řekl(a)...
2. června 2015 v 9:13  

Tak tomuto článku na iDnes nějak nerozumím. Strategie vzdělávací politiky do 2020 má tři priority:
- snižovat nerovnosti ve vzdělávání,
- podporovat kvalitní výuku a učitele jako její klíčový předpoklad,
- odpovědně a efektivně řídit vzdělávací systém.

Zmiňovanou lobby pro potřeby zaměstnavatelů skutečně pan Chládek uplatňoval, ale tato strategie je o něčem jiném. Nepopletla si to paní redaktorka? Nechce se mi věřit, že by pan Růžička toto zaměňoval.

ON

Ondřej Šteffl řekl(a)...
2. června 2015 v 14:55  

Strategie připravená ještě za Fialy, měla trochu jiné priority a zájem průmyslové lobby nebrala v úvahu ani trochu. To až pak Chládek ji celou dost pomrvil, i když některé věci zůstaly. Možná bude zajímavé se na tu původní podívat. Pakud bude zájem, někde ji pohledám a dám ke zveřejnění.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.