Existuje škola bez vysvědčení, učitelů a tříd? Ano! A od září do ní nastoupí první žáci

pátek 26. června 2015 ·

Více než sto dětí z Prahy a okolí letos obdrží své poslední „klasické“ vysvědčení. V září totiž nastoupí do ScioŠkoly, kde známky nejsou, místo učitelů mají průvodce a místo tříd společné „koleje“. Dětem se tak otevírá zcela nový svět výuky založený na rozvíjení dovedností, svobodě a chuti k učení, samostatnosti a odpovědnosti.V novém konceptu vzdělávání by ovšem měli hrát zásadní roli i rodiče. Už se nebude stávat, že by se rodič dozvěděl o studijních výsledcích svého dítěte jen skrze známky. ScioŠkola přichází mimo jiné se systémem tzv. tripartitního hodnocení, kde se setkávají rodič, žák a pedagog.


S nápadem založit ScioŠkolu přišel Ondřej Šteffl, ředitel vzdělávací společnosti Scio. ScioŠkola je soukromá základní škola, která nyní nabírá 1. až 6. ročník, s tím, že s dětmi poroste až do deváté třídy. Budova se nachází na pražském Chodově v těsné blízkosti Kunratického lesa.


ScioŠkola se může zdát alternativní, ale je alternativou jen ke klasické škole, říká Tomáš Pergler, ředitel ScioŠkoly. Naopak principy, na kterých ScioŠkola stojí, tu byly odjakživa: zvídavost dětí, spolupráce, tvořivost nebo hravost. Právě to v nich chceme rozvíjet. Proto také nechceme dávat známky, ale spíše děti vést a podporovat. A proto u nás učitelům říkáme průvodci.


Zájem o zápis do ScioŠkoly na Chodově byl velký, zbývají již jen poslední volná místa. Společnost Scio ovšem plánuje v budoucnu rozšířit tento koncept i do dalších měst.


Více informací o škole na www.scioskola.cz.


12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
26. června 2015 v 11:09  

Existuje škola bez vysvědčení, učitelů a tříd

Pro svoje kulinářské potřeby jsem slaninu přeřadil do kategorie koření.
A tak se černým kubou hojně přelitým tou vyškvařenou slaninou mohu ládovat i na Štědrý den a Velký pátek. Zvažuji, že uzený bůček zařadím do pečiva.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. června 2015 v 13:08  

1. "Zájem o zápis do ScioŠkoly na Chodově byl velký, zbývají již jen poslední volná místa."

Takže tato jistě vynikající škola nedokáže naplnit svůj maximální stav ani v matičce Praze?

2. Článek by měl mít označení PR, nakonec je to inzerát, kde mezi řádky čteme, že je pořád volno...

Jana Karvaiová řekl(a)...
26. června 2015 v 13:55  

Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně.Shakespeare

Učitel je učitel,ať ho nazvete jak chcete.Totéž se dá říci i o třídě.
Jen nevím, jestli voní...

Štěpán Pudlák řekl(a)...
26. června 2015 v 14:14  

Ad Anonym: Plánovaný stav je právě již téměř naplněný, ale zájem rodičů stále trvá, proto jsou vypsány ještě další termíny zápisů.

Jirka řekl(a)...
26. června 2015 v 14:43  

Ad Štěpán Pudlák

Při prodeji vždy vládne ochota. Nervy jsou až s reklamací. Těšíme se na první absolventy a pak se rádi poučíme. Jen si vzpomínám na besedu s absolventy PORGu, která je někde na České škole k dohledání. Zdálo se, že ti lidé buď chodili každý do jiné školy, nebo v sobě nepotlačili svou přirozenost, a to je dobře! Tak šťastnou ruku při výběru pionýrů Scio vzdělávání.

jir řekl(a)...
26. června 2015 v 15:40  

No konečně snad bude od něho trochu klid.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
26. června 2015 v 16:26  

Daly by se vypěstovat melouny v Grónsku? Třeba v nějakém šikovném skleníku? Něco jako ve Scioškole?

krtek řekl(a)...
26. června 2015 v 18:21  

Teď ještě školu bez žáků. Bez dotací, učitelů, zkoušení a tříd to půjde.

Unknown řekl(a)...
27. června 2015 v 7:10  

Hloupá otázka. Bude mít tato školička aspoň 10-20% integrovaných? Pokud ne, pak se jedná vskutku o podivné zařízení.

Unknown řekl(a)...
27. června 2015 v 9:04  

Jsem docela zvědavá, kolik rodičů naskočí na tyhle staronové inovace a bude ochotno za ně platit.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
28. června 2015 v 20:08  

"Jsem docela zvědavá, kolik rodičů naskočí na tyhle staronové inovace a bude ochotno za ně platit."

Počkejte, až zdevastuje základní školy plošněpovinná inkluze v duchu eduinských aktivistů. To teprv bude nával na exkluzivní školy!

Unknown řekl(a)...
29. června 2015 v 9:08  

Ano, tuto obavu mám už několik roků. Dokonce se domnívám, je to hlavní účel inkluze.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.