Petr Němec: Naprogramujte si aplikaci pro mobilní telefon – žákovské práce

čtvrtek 14. května 2015 ·

Článek je pokračováním seriálu popisujícího praktické zkušenosti autora s nasazením volně dostupného nástroje MIT App Inventor ve výuce IKT na střední škole. Předkládá výsledky práce žáků a jejich názory na takto koncipovanou výuku.

Již dvakrát jsem na Spomocníkovi psal o online aplikaci MIT App Inventor, kterou využívám ve výuce programování na střední škole. V prvním článku (Naprogramujte si aplikaci pro mobilní telefon) jsem se zabýval popisem prostředí tohoto programovacího nástroje a tvorbou jednoduché aplikace pro mobilní telefon. Ve druhém článku (Naprogramujte si aplikaci pro mobilní telefon – první zkušenosti) jsem popisoval své první pokusy s nasazením MIT App Inventoru do výuky na škole, kde učím.


V tomto článku se s vámi chci podělit o další zkušenosti s používáním tohoto nástroje, ukázat žákovské práce, prezentovat jejich názory.

Co se změnilo od minule?

Autoři online programovacího nástroje MIT App Inventor za dobu, kdy jsem před rokem psal předchozí článek, provedli celkem přes 20 aktualizací. Jedná se o přidání nových komponent (např. Proximity Sensor, Spinner – rozbalovací nabídka), vylepšení stávajících komponent pomocí nových vlastností (např. komponenta ListView dostala nové vlastnosti TextSize, Text Colors, Background Colors), rychlejší start aplikace, větší podporu pro jednotlivé prohlížeče, podporu pro překlad do dalších jazyků atd. Seznam všech změn naleznete zde.

Úvod

Stejně jako v loňském roce jsem MIT App Inventor zařadil do výuky kapitoly algoritmizace a programování do 4. ročníku oboru ekonomické lyceum. Výuka probíhala ve dvouhodinových lekcích jedenkrát týdně po dobu čtvrt roku. Hned v úvodní hodině jsem si zjistil, zda někdo z žáků již někdy dříve programoval. Žádný z žáků neměl s programováním aplikací v nějakém programovacím jazyku (např. Visual Basic, C++, Delphi atd.) jakékoliv předchozí zkušenosti. Nebyli však úplnými nováčky, v předchozích letech jsem je částečně na tuto problematiku připravil. Ve druhém ročníku ve výuce tabulkového kalkulátoru se při tvorbě vzorců naučili používat funkce KDYŽ(), COUNTIF(), SUMIF(), díky kterým poznali podmíněný příkaz. Ve třetím ročníku si ve výuce jazyka HTML osvojili dovednost návrhu webové stránky pomocí tagů, což v tomto kontextu můžeme chápat jako návrh jednoduchého programu. S takto vybavenou skupinou žáků jsem prošel základy algoritmizace a programování, za oněch 16 vyučovacích hodin jsme skončili podmíněným příkazem (aplikace kvadratická rovnice). Na cyklus, práci s grafikou, multimédia, senzory atd. již čas nebyl, i přesto, že jsem měl celou kapitolu připravenu a zpracovánu do kurzu v Moodle.

Žákovské práce

Celou kapitolu jsem zakončil zadáním ročníkové práce, kdy měl každý žák naprogramovat vlastní aplikaci pomocí tohoto online nástroje a předvést ji ostatním žákům. Téma bylo libovolné, snažil jsem se je však směřovat tak, aby zkusili naprogramovat něco, co probírali na teoretické úrovni v jakémkoliv předmětu. Jediným požadavkem tedy bylo, aby aplikace obsahovala jméno a příjmení autora. Větší část prací byla navržena tak, že vykonávaly svou činnost pouze na jedné obrazovce, našlo se však i pár takových, které využívaly systému několika obrazovek, což jsme v hodinách neprobírali a znamenalo to, že žáci zkoumají možnosti aplikace nad rámec výuky.

Z prací s jednou obrazovkou můžu uvést např. matematickou aplikaci zaměřenou na výpočet objemu a povrchu komolého kuželu. Využití aplikace může být přímo v matematice, kde vlastnoručně vytvořená aplikace vhodně žákovi poslouží jako zpětná vazba, že dané problematice porozuměl. Obdobně by mohli žáci naprogramovat aplikace na řešení rovnic, soustav rovnic, kreslení grafů funkcí (lineárních, kvadratických atd.).


Z oblasti ekonomické zde mám práci na výpočet ceny s DPH, přičemž DPH lze volit 15 %, nebo 21 %. Zadáte cenu bez DPH, vyberete vhodnou sazbu DPH a aplikace dopočítá cenu s DPH. Aplikace je velmi vhodná pro oblast finanční gramotnosti, kdy si žák znalost probrané látky ověří na tom, zda je schopen zformulovat své úvahy a výpočty do podoby funkční aplikace.

Další aplikace patří do oblasti biologie a řeší výpočet BMI (Body Mass Index – index tělesné hmotnosti), na jehož základě nás informuje, zda máme podváhu, optimální váhu či nadváhu. Tato aplikace je vhodná nejen do biologie, ale také do tělesné výchovy, výchovy ke zdraví atd.

Z prací, které obsahují několik obrazovek, jako první představím aplikaci, která zobrazuje informace o fotbalových klubech regionu Konicko. Jsou zde uvedeny informace o mužstvech, dále pak kontakty na tyto kluby. Využití takového typu aplikace vidím ve všech předmětech, žák může naprogramovat aplikaci např. do biologie, kde vytvoří elektronickou verzi herbáře (zde navíc zapojí práci s fotografiemi, mapami atd.), další užití může být jako elektronický průvodce městem, kde žák bydlí atd.


Další aplikace je zaměřena na záchranné složky – policii, zdravotníky a hasiče. Zobrazuje základní informace doplněné o zvukové sirény, které tyto záchranné složky používají. Tato práce by mohla dětem sloužit jako osvěta v oblasti využívání daných složek. Zde použité začlenění zvukových stop by mohlo dobře posloužit např. při tvorbě aplikací na výuku cizích slovíček, kde by mohl mít žák k dispozici obrázek znázorňující dané slovíčko (např. pořízený fotoaparátem mobilu) a ve zvukovém souboru správnou výslovnost (např. namluvenou rodilým mluvčím, je-li k dispozici).

Další ukázka procvičuje základní matematické operace s čísly – sčítání, odčítání, násobení a dělení. Žák si zvolí typ operace a postupně mu jsou předkládány příklady, které má vypočítat v časovém limitu. Takový typ aplikace se dá využít k jakémukoliv procvičování v matematice.Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
15. května 2015 v 16:42  

skvělé a copak tak 15% ze 150!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.