Nina Nováková: Studenty zradil malý přehled, ne Jidáš

pondělí 11. května 2015 ·

Neznají Jidáše a vymlouvají se, že Bibli přeci nečetli a číst nemusejí. Studenti, které zradila u maturitní zkoušky úloha prověřující čtenářskou gramotnost a všeobecný kulturní přehled, ukázali, co se naučili od nás dospělých: lékem na vlastní chybu je útok, nejlépe s diskriminačním podtextem.


Je dobře, že se námitky studentů zatím netýkají přírodních věd a matematiky. Neuznáváte filosofa Pythagora, proto nebudete pracovat s jeho větou?

Postava Jidáše patří do stejné kategorie jako David a Goliáš, Herkules nebo Samaritán. Předpokládáme, že průměrně vzdělaný člověk chápe pojem oidipovský komplex. Politikové před volbami slibují, že vyčistí Augiášův chlév. Dáváme šalamounské odpovědi na záludné otázky. Víme, že existuje desatero, i když se jím neřídíme. A rozeznáme sakrální stavbu, na jejímž vrcholu je kříž nebo půlměsíc – a umíme se kvůli tomu pohádat.

Věřím, že v celém problému jde jen o schopnost studentů vymlouvat se. Snad se nejedná o neschopnost učitelů předat jim základy naší kultury.

Nina Nováková, poslankyně TOP 09

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.