Týden vzdělávání. Otevřeného a zdarma

pátek 6. března 2015 ·

Prof. Jan Sokol o Wikipedii „pod orlojem“. První EduFórum v Ostravě o iniciativě a podnikavosti. Kognitivní robotika. Vzdělávání na více než 40 různých způsobů.

Týden otevřeného vzdělávání (Open Education Week) začíná už v pondělí 9. 3. Celosvětové kampaně se letos prostřednictvím EDUin účastní i ČR a bude to stát za to. V současnosti je v kalendáři akcí na webu Otevřené vzdělávání.cz více než 40 vzdělávacích akcí a další stále přibývají. Do soutěže Hledáme on-line vzdělávací zdroje je přihlášeno už na 60 zdrojů a přibyla nová cena: den v Seznam.cz.

Profesor Jan Sokol přijde do EDUpointu na Staroměstské náměstí povědět o svých začátcích wikipedisty a bude ukazovat seniorům, že právě práce na největší encyklopedii světa může být oboustranně přínosná. Historicky první EduFórum proběhne v Ostravě, kam přijdou lidé, které zajímá, jak pracovat s inovativním myšlením, s podnikavostí a se vším, co se rozvoje těchto oblastí týká. Kavárna Potrvá bude hostit prof. Jana Hlaváče z ČVUT, který přijde povídat o kognitivní robotice a úrovni, na jaké se věda a výzkum v této oblasti pohybují. Prozatím více než 40 podobných vzdělávacích akcí lze nalézt v kalendáři otevřeného týdne vzdělávání a další přibývají. Najdete v nich témata z filozofie, etiky, psychologie, ale i terénní sociální práce, matematiku pro předškoláky, ekologii, moderní dějiny a řadu dalších. Akce se konají v různých městech v ČR, např. v Jihlavě, Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Příboru… Velká část z nich bude streamována i on-line.

Á propos, do soutěže Hledáme on-line vzdělávací zdroje je podáno už 60 tipů, registrace stále běží, uzávěrka je až 8. 3. Novou cenou pro soutěžící, kteří dají svůj tip na otevřený vzdělávací materiál, je možnost strávit den ve společnosti Seznam, pohovořit s vybranými odborníky a leccos nového poznat.

Otevřené vzdělávací zdroje (Open Educational Resources, OER): Podstatou otevřeného vzdělávání je především princip volného a otevřeného sdílení. Volné a otevřené sdílení je v tomto významu chápáno jako neomezené, a to jak z hlediska jeho dostupnosti, to znamená bez bariér, tak také z hlediska svobody využívání, úprav a dalšího šíření. Ze své podstaty je jeho doménou internet, ale nemusí se omezovat pouze na něj. UNESCO vytvořilo svou vlastní platformu pro sdílení otevřených vzdělávacích zdrojů.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin,řekl: „Jsme rádi, že Týden otevřeného vzdělávání naplní svůj smysl. Například přednáška Jana Sokola, to je vlastně otevřené vzdělávání na druhou: naučit se pracovat s Wikipedií a přispět tak k rozvoji tohoto otevřeného vzdělávacího zdroje par excellence je přece geniální.“

Miroslav Parvonič, koordinátor otevrenevzdelavani.cz, řekl: „Dnes se v ČR velmi často mluví o otevřenosti veřejné správy, veřejných financí a dalších, ale v podstatě vůbec o otevřenosti vzdělávání. A přitom stejně jako v jiných oblastech, otevřenost do vzdělávání může přinést především vyšší efektivitu a kvalitu. Do týdne otevřeného vzdělávání se zapojilo mnoho zajímavých osobností s pestrou nabídkou aktivit a projektů. Doufáme, že budou skutečnou inspirací a výzvou pro širokou veřejnost.“

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.