Studio ČT24: Brífink Marcela Chládka na UJAK

sobota 21. února 2015 ·

Záznam brífinku po návštěvě ministra školství Marcela Chládka na Univerzitě Jana Amose Komenského v pátek 20. února 2015.


5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
21. února 2015 v 19:27  

"(1) Učitel prvního stupně základní školy získává odbornou kvalifikaci vysokoškolským vzděláním získaným studiem

b) v akreditovaném magisterském studijním programu studijního oboru pedagogika, případně v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů mateřské školy, vychovatelství nebo pedagogiku volného času, a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů prvního stupně základní školy"

Z vystoupení zástupkyně studentů vyplývá, že obor speciální pedagogika na UJAK studuje veké množství učitelů 1. stupňů základních škol v domění, že tím splní potřebné kvalifikační předpoklady. Ale podle výše uvedené formulace v zákoné to vypadá, že to není pracda, budou si muset ještě doplnit "vzdělání v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů prvního stupně základní školy"

Takže to vypadá na z bláta do louže.

Jenyk řekl(a)...
21. února 2015 v 20:42  

Je chvályhodná snaha pana ministra pomoci studentům v obtížné situaci. Je ale na pováženou nakolik jde o politický tlak na akreditační komisi a tím pravidel.
Zásahů akreditační komise bylo již více (a to nemyslím plzeňská práva) a bylo ticho - prostě akr. komise rozhodla a platilo to.

Eva Adamová řekl(a)...
22. února 2015 v 9:49  

Tak pátky na stromy, je to jinak. Dle metodického výkladu platí:

"Za plně kvalifikovaného učitele 1. stupně základní školy se ovšem považuje také absolvent vysokoškolského magisterského studijního programu zaměřeného na speciální pedagogiku pro učitele. V tomto konkrétním případě se tedy nevyžaduje doplnění vzdělání zaměřeného na vzdělávání na 1. stupni základní školy."

Ono by to také jinak nemělo moc logiku. Leč, proč v tom případě někteří ředitelé škol odpovídají speciálním pedagogům v žádostech o zaměstnání, že nemají pro 1. stupeň kvalifikaci?

A ještě k tomu brífingu. Proč tam ti novináři vůbec lezli, když nebyli na danou problematiku vůbec připraveni? Chtělo to do pana rektora a možná i do ministra trošku rýpnout. Možná stačilo se podívat na vystoupení šéfky akreditační komise v pořadu s Drtinovou a byli by víc v obraze.

Janek Wagner řekl(a)...
22. února 2015 v 10:10  

Tohle je ofiko vyjádření MŠMT:

Na UJAK mají v rámci studijního programu akreditovány dva navazující magisterské studijní obory (http://www.ujak.cz/studium/pro-zajemce-o-studium/magisterske-studium/) :
• „speciální pedagogiku“ a
• „speciální pedagogiku – učitelství“.
Odbornou kvalifikaci učitelky 1. st. ZŠ získává podle § 7 odst. 1 písm. g) ve spojení s odst. 2 písm. a) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, pouze absolvent akreditovaného magisterského studijního programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na speciální pedagogiku pro učitele (což je na UJAK varianta „speciální pedagogika – učitelství“). Ve studijním oboru „speciální pedagogika“ lze získat odbornou kvalifikaci speciálního pedagoga (např. ve školském poradenském zařízení). Absolvent studijního oboru „speciální pedagogika“ může získat odbornou kvalifikaci učitele 1. st. ZŠ studiem v rámci CŽV zaměřeném na přípravu učitelů 1. st. ZŠ.

Nicka Pytlik řekl(a)...
22. února 2015 v 20:55  

A není to jedno?
V dnešní době vzdělávacích šarlatánů a veškerého pokusničení na dětech a mládeži...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.