Dotace na sport: MŠMT rozdalo neprůhledně 800 milionů korun

pondělí 2. února 2015 ·

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v letech 2011 až 2013 rozdělovalo dotace na podporu sportu ze tří neinvestičních programů. Ministerstvo jejich prostřednictvím mělo podporovat sportovní činnost dětí, mládeže či zdravotně postižených, provozování sportovních zařízení, organizovaní sportovních akcí nebo projekty nestátních neziskových sportovních organizací. NKÚ zjistil, že ministerstvo při poskytování peněz závažně chybovalo. Kontroloři prověřili i vzorek 122 žádostí o dotace 19 různých příjemců, kteří celkově získali 1,9 miliardy korun.

Ministerstvo rozdělilo v rámci kontrolovaných programů v letech 2011 až 2013 dotace za víc než tři miliardy korun. Velkou část peněz přitom poslalo příjemcům na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace. Ministerstvo například poskytlo dotace za víc než 1,2 miliardy korun, aniž by bylo schopné doložit, kdy přesně si o ně jejich příjemci zažádali. Miliarda korun putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky pro přidělení podpory - například z jejich žádostí o dotace nebylo možné vyčíst, jestli vůbec vlastní nebo si pronajímají sportoviště. Takový přístup ministerstva vytvářel mezi žadateli nerovné podmínky, stejně jako netransparentní prostředí při rozhodování o dotacích.

Od roku 2012 na sport nepřispívala z výnosů sázkových her společnost Sazka. Poslanecká sněmovna proto koncem roku 2011 při schvalování státního rozpočtu rozhodla, že ministerstvo školství dostane na podporu sportu o 800 milionů korun víc, než se plánovalo. Toto rozhodnutí padlo už po termínu, do kterého ministerstvo školství přijímalo žádosti o dotace na rok 2012. Resort už další kolo přijímání žádostí neotevřel a 800 milionů korun rozdělil dle vlastního uvážení. Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem si zažádali o 215 milionů korun a nakonec získali téměř 547 milionů korun. NKÚ takové rozhodování o dotacích považuje za netransparentní.

Kontroloři zjistili, že 11 příjemců dotací využilo peníze na jiné účely, než na jaké prostředky získali. Ministerstvo školství například schválilo dotaci 4,5 milionu korun občanskému sdružení European Medicine Association, které vůbec neprovozovalo sportovní činnost. Podle NKÚ existuje podezření, že sdružení celou dotaci zneužilo. U většiny dodavatelů navíc kontroloři odhalili personální a majetkové vazby na členy tohoto sdružení. Chybovali i další příjemci dotací. Například Autoklub České republiky použil necelých 400 tisíc korun na provoz a údržbu autokempu místo na podporu sportu. NKÚ zjistil u kontrolovaných subjektů porušení rozpočtové kázně v celkové výši 15 milionů korun, které oznámil příslušným finančním úřadům.

Dotace směřovaly i do sportovních svazů a sdružení, které je dále přerozdělovaly nestátním neziskovým organizacím. Část těchto přerozdělených peněz, které byly určeny na sportovní projekty, si ale svazy a sdružení nechávaly na svůj provoz. Například Česká unie sportu ze 42milionové dotace použila 26 milionů korun na mzdy, u Sdružení sportovních svazů České republiky šlo na mzdy 13 ze 45 milionů.

Podle NKÚ ministerstvo školství v kontrolovaném období selhávalo jako hlavní garant oblasti podpory sportu. V kontrolovaných programech nestanovilo žádné měřitelné cíle. Fakticky tak jen přerozdělovalo státní prostředky, aniž by mohlo vyhodnotit, jaký výsledný efekt dotace přinášejí. Resort školství navíc neměl přehled o celkové výši peněžní podpory na sport, kterou kromě něj zajišťují například i další ministerstva.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad


Dokumenty ke stažení:
Podrobná informace z ukončené kontrolní akce č. 14/04 (PDF, 689 kB)

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.