Zájemci o grant mohou žádat v programu „Spolupráce škol a stipendia“ v rámci Norských fondů a fondů EHP

úterý 27. ledna 2015 ·

Zástupci základních, středních škol, konzervatoří, VOŠ a VŠ mohou dát prostor svým projektovým představám a podat žádost o finanční podporu od 26. ledna 2015 do 26. března 2015 prostřednictvím Domu zahraniční spolupráce. Prostředky alokované v rámci Norských fondů dosahují 70 872 751 Kč, a na výzvu v rámci fondů EHP činí 5 601 828 Kč.


Spolupráce je podporována mezi Českou republikou a třemi státy EHP – Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem se zájmem o zapojení do programu Spolupráce škol a stipendia (Norské fondy a fondy EHP).

Specifikem programu je nabídka jak pro individuální žadatele, tak i zástupce institucí. Institucím se nabízí možnost širší spolupráce se zahraničními partnery, např. pořádání společných seminářů, letních škol, příprava společných programů, výukové materiály a další. Studenti VŠ, VOŠ a posledních ročníků šestiletých konzervatoří mají možnost studijních pobytů v délce 3-10 měsíců s možností získání ECTS bodů (nebo ekvivalentního uznání studia v zahraniční). Pracovníci škol pracovníci mohou využít pracovních stáží v délce 1 týdne až 6 měsíců, možnost stínování kolegy na partnerské škole nebo např. účast na vzdělávacích workshopech v partnerské zemi.

Oprávnění žadatelé podávají žádosti ve všech oborech bez omezení v termínu od 26. ledna do 26. března 2015 dle instrukcí zveřejněných na internetových stránkách Domu zahraniční spolupráce.

Jedním z cílů programu je rozvoj vědomostní základny a kompetencí v oblasti vzdělávání. Ing. Hana Lorencová, Ph.D., řešitelka jednoho z běžících projektů, popisuje jeden z cílů projektu v podobě příspěvku ke zvýšení úrovně manažerského vzdělání na Vysoké školy ekonomické ve spolupráci se Sogn og Fjordane University College v Norsku takto: „Inovace výukových metod založených na principech moderní pedagogiky a andragogiky (např. pedagogický konstruktivismus a tzv. zkušenostní učení) má nepochybně vliv na rozvoj kompetencí studentů obou partnerských institucí. V našem případě se bude jednat zejména o manažerské kompetence. Kvalitní absolventi úspěšně reprezentují školy, přenášení poznatky dále do praxe, a to nejen v Čechách a Norsku.“

Mikuláš Brázda, český student pobývající na University of Oslo za podpory z Norských fondů hodnotí přínos pobytu pro sebe takto: „Nikdy předtím jsem tak dlouho v zahraničí nepobýval, takže tato první zkušenost mě obohatila mnohým. K tomu nejdůležitějšímu patří – ovládnutí angličtiny jako téměř rodného jazyka a nové sebevědomí, plynoucí z úspěšného boje s cizím prostředím. Můžu také dodat, že než jsem vycestoval, zahraničí se mi jevilo jako téměř země zaslíbená, ale teď chápu, že Česká republika a čeština není v podstatě nijak horší než jiné kraje a jazyky.“

Bližší informace o programu, text výzvy a Příručka pro žadatele jsou uveřejněny zde www.dzs.cz/cz/norske-fondy-a-fondy-ehp/vyzva-c/.

Dům zahraniční spolupráce

Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která zajišťuje styky se zahraničními subjekty v oblasti školství a vzdělávání. Součástí DZS je také Národní agentura Erasmus+. Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cz nebo www.naerasmusplus.cz.

Norské fondy a fondy EHP:

Program „Spolupráce škol a stipendia" v rámci nové etapy Norských fondů a fondů EHP nabízí možnost mezinárodní projektové spolupráce a studijních stáží v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. Na začátku roku 2014 byla zahájena druhá fáze programu, jehož cílem je rozvoj lidského kapitálu a znalostní základny v České republice a podpora spolupráce mezi českými vzdělávacími institucemi a institucemi v donorských zemích.

Více informací naleznete na www.dzs.cz/cz/norske-fondy-a-fondy-ehp/.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.