Přečtěte si: Když už nechce ministr školství přispět na elitu, nemá to slibovat a pak nesplnit

sobota 10. ledna 2015 ·

Objevila se nová kapitolka sporu o to, jak vychovávat elitu a nebýt přitom elitářský. Zdá se ale, že za poněkud podivných okolností. Ministerstvo školství zrušilo desetimilionovou dotaci na mezinárodní kurzy CTYOnline určené pro nadané středoškoláky. Program nabízí středoškolákům možnost studovat on-line kurzy zaměřené na zvýšení jejich akademických znalostí a dovedností v matematice, přírodních vědách a cizích jazycích. Vybraní účastníci mají následně možnost absolvovat stáž přímo v USA.


Z článku Jana Jandourka v Reflex.cz vybíráme:

Podezření z elitářství se ale v pozadí úvah o (ne)placení domněle elitních dětí také vnucuje. Nejsme na tom tak zle, jako za kulturní revoluce v Číně, nebo v KLDR, kde byl za podezřelého intelektuála hned považován každý, kdo měl brýle. Představa rovnosti přístupu ke vzdělání je ale poněkud iluzí. Je už nuda opakovat, že děti s vyšším sociálním kapitálem, který získali od svých rodičů, jsou zvýhodněni předem. Stejně tak bohatší rodiče vždycky mohou dětem opatřit lepší doučování, pomůcky, kursy. Jistě, ze svého, ne z peněz všech, ale zvýhodněné takové dítě je. Otázkou je, zda vystudovaný člověk nakonec není prospěšný pro všechny. Jistě, třeba uteče pracovat jinam. Třeba zůstane, ale zaregistruje si firmu v daňovém ráji. Ale zase tu dá lidem práci. A tak dále, to všechno předem nevíme. Jisté jenom je, že by stát neměl dělat lidem víc problémů, než je nezbytně nutné.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.