Přečtěte si: Krize práce. Vyhraje stroj nad zaměstnancem?

pondělí 29. prosince 2014 ·

V 19. století ničili dělníci parní stroje, které nahrazovaly jejich manuální práci. Tato situace se v mnohém opakuje. Jenže na počátku 21. století jsou mnohem více ohrožena pracovní místa „bílých límečků“. Vtrhnou snad tito pracovníci do datových center, aby uhájili své židle? Vize analytiků společnosti Gartner i dalších globálních institucí varuje před novým typem nezaměstnanosti.


Z článku Lukáše Kříže v ČeskáPozice.cz vybíráme:

Drony představují jen jednu vývojovou větev aktuálně se rozvíjejících technologií. Nastupuje věk inteligentních strojů. Éra informačních technologií, jak jsme je znali a dosud využívali, končí. Postupující automatizace připraví o práci zejména vykonavatele příkazů a operací neboli operátory podpůrných činností.

Otvírá však prostor pro ty, kteří pracovní postupy vymýšlejí. V tomto ohledu lidská kreativita stále poslouží efektivněji. Jen namísto osmihodinové pracovní doby a chybujícího člověka bude do operací zapojen neúnavný a nechybující, nejvýše poruchový, stroj. I na této vizi se shodli účastníci konference Symposium/ITxpo, na níž varování před nadcházející proměnou technologického i ekonomického a sociálního světa zaznělo.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.