Konference Děti, žáci - cizinci v české MŠ a na 1. stupni ZŠ

pátek 12. prosince 2014 ·

V prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v Praze uspořádal 10. prosince 2014 Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) konferenci pod názvem Děti žáci – cizinci v  české MŠ a  na 1.  stupni ZŠ. Jednání řídil proděkan pro rozvoj a vnější vztahy Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci Radek Hanuš a zúčastnili se jej zástupci odborné veřejnosti z celé České republiky.

Problematikou dětí, kterých se týká povinná školní docházka u nás, přičemž jejich rodiči jsou cizinci pobývající na území České republiky delší dobu než 90 dnů, se NIDV zabývá v letošním roce v rámci rezortního úkolu MŠMT. Tomu odpovídal i program konference, v jejímž úvodu představila náměstkyně sekce strategie a inovací NIDV Eva Vincejová pořádající organizaci.

Poté vystoupila s příspěvkem Výchova dítěte v bilingvní rodině profesorka Lenka Šulová z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, která tak poskytla tématu konference širší odborný základ. Následující příspěvek Marty Kubíčkové byl již konkrétní dokumentací toho, jak probíhá výuka českého jazyka v heterogenní třídě ZŠ v Kostelci nad Orlicí. Tento praktický přístup doplnila Naďa Eretová ze společnosti Wolters Kluwer, která představila Soubor učebních pomůcek Domino, přispívající hravou formou k výuce češtiny jako cizího jazyka.

Odpolední část konference otevřela Hana Vyčichlová z Pobytového střediska pro žadatele o udělení mezinárodní ochrany v Kostelci nad Orlicí tématem praktické výuky češtiny pro cizince – rodiče. Otázku metodiky při práci s dětmi s odlišným mateřským jazykem v MŠ prezentovala Tereza Linhartová ze Společnosti pro příležitosti mladých migrantů (META o. p. s.). Dva závěrečné příspěvky pak představila docentka Jaromíra Šindelářová z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, která se kromě metodiky práce s žáky – cizinci na 1. stupni ZŠ věnovala také tématu zvyšování sociokulturní kompetence pedagogů prostřednictvím e-learningu.

Konference Děti žáci – cizinci v české MŠ a na 1. stupni ZŠ ukázala šíři dané problematiky a nutnost další systematické práce v této oblasti.

Svatava Šimková, NIDV

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.