Víme vůbec, co má dělat Národní rada pro vzdělávání?

úterý 18. listopadu 2014 ·

V rámci kulatého stolu budou odborníci diskutovat o tom, jak by měla vypadat a k čemu může být dobrá rada pro vzdělávání zřízená ministrem Chládkem.


EDUin se rozhodl využít faktu, že ministr školství upřesnil, že nově jmenovaný orgán, v jehož čele by mohl být Václav Klaus starší, není Národní radou pro vzdělávání, ale jejím přípravným výborem. Proto chce v rámci pravidelných odborných debat vyzvat odborníky, aby pojmenovali, jak by měla národní rada vypadat, jaké by měly být její pravomoci a sféra působnosti. Videozáznam debaty bude k dispozici ministerstvu školství i odborné veřejnosti a novinářům.

Debata se bude konat v rámci pravidelných Kulatých stolů SKAV a EDUin, ve čtvrtek 20. 11. v Základní škole Vodičkova 22, Praha 1. Vstup je volný, délka debaty dvě hodiny. Přizvaní odborníci budou řešit především tyto otázky:

  • Může být Národní rada pro vzdělávání užitečná? Nepůjde jen o formální orgán?
  • Kdo a na jaké funkční období má radu jmenovat.
  • Jaké má být postavení a pravomoci předsedy rady.
  • Jaké má být složení rady, aby nešlo jen o lobbistický orgán již existujících institucí.
  • Nakolik může či musí ministr školství zohledňovat usnesení rady.
  • Jaká je reálná možnost, že rada ovlivní kvalitu vzdělávání.
  • Pozvánku na akci naleznete ZDE a v příloze tiskové zprávy.

Tomáš Feřtek, moderátor debaty, řekl: „Zřízení Národní rady pro vzdělávání, která zajistí, že se nebude kormidlo vzdělávání otáčet jiným směrem každé čtyři roky s novým ministrem, rozhodně vítáme. Ale považujeme za nutnou debatu o tom, kdo má radu zřizovat, jaký má mít mandát i složení. Chceme tak přispět k tomu, aby šlo o opravdu funkční společenství, které bude schopné na podobě vzdělávání něco změnit k lepšímu.“

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.