Luděk Petráň: Open Source pro potřeby vzdělávání

pondělí 10. listopadu 2014 ·

Článek se inspirován zahraničními zdroji zabývá možnostmi využití multiplatformního Open Source software pro vzdělávací účely.


Tento článek se zabývá možnostmi využití Open Source software pro vzdělávací účely. V současné době se již kvalitní vzdělávání bez kvalitního softwarového vybavení neobejde. Bohužel komerční produkty nabízené vzdělávacím institucím ne vždy splňují očekávání koncových uživatelů, nehledě na skutečnost, že jejich ceny někdy až neúměrně finančně zatěžují školská zařízení. Elegantním řešením může být implementace Open Source software do výukového procesu.

Co je Open Source software?

Open Source software je software, jehož zdrojový kód je k dispozici pro úpravy. Změny a zlepšení může provádět prakticky kdokoliv, pokud dodržuje určitá základní pravidla.
Vzhledem k tomu, že na vývoji Open Source software se podílí obrovské množství dobrovolných programátorů z celého světa, lze předpokládat, že bude tento software stabilní, kvalitní a bude dokonale odpovídat potřebám koncových uživatelů. Mnohdy tak tomu opravdu je.

Jaký operační systém takový software vyžaduje?

V současné době lze říci, že Open Source software je z velké části multiplatformní, což znamená, že jej lze využívat na jakémkoli běžně používaném operačním systému. Nejčastěji je sice stále tvořen pro Linux, to však neznamená, že by se v obrovské nabídce nenašla též výuková aplikace spustitelná v systému Windows nebo OS X.

Jaký Open Source software tedy pro vzdělávací účely zvolit?

Touto otázkou se zabývám již několik let a jsem opravdu velmi rád, že nejsem sám. Stejnou problematikou se zabývá například portál SchoolForge, jehož cílem je sjednotit nezávislé organizace, které používají a rozvíjejí otevřené vzdělávací zdroje. Velmi přehlednou a strukturovanou nabídku můžeme najít také třeba v dokumentu vytvořeném Markem Johnsonem. Marek je pracovníkem OSS Watch,což je organizace zabývající se hodnocením Open Source software a poradenstvím v této oblasti. Inkriminovaný dokumentpracovní verzi, která je průběžně doplňována všemi zájemci o tuto problematiku. Je tudíž poměrně obsáhlý. Kromě názvu software, jeho komerční alternativy a stručného popisu zde můžete najít i recenze institucí, které tento software používají.

Pro naše účely jsme do tohoto článku zařadili trochu jinak strukturovaný obsah. Uvádíme především software lokalizovaný do češtiny nebo takový, jehož ovládání je velmi intuitivní. Ne všichni pedagogové dokážou pracovat s anglickou verzí programu a zdaleka ne všichni „kamarádí s počítačem“. O výukovém software určeném výhradně pro Linux jsem referovat již v článku Linux ve vzdělávacím procesu, který mimo jiné obsahuje též informace o Open Source operačních systémech zaměřených na edukační činnosti. Proto byl tentokrát do přehledu zahrnut převážně software multiplatformní.


E-Learning


Software


Lokalizace


Platforma


Využitelnost

CS


Všechny předměty
CS


Všechny předměty
CS/EN(admin)


Všechny předměty
CS


Všechny předměty
CS


Všechny předměty
CS


Všechny předměty
Výukový software a software pro výuku použitelný

Software


Lokalizace


Platforma


Využitelnost


Poznámka
CS


Fyzika, hudební výchova, informatika


Nahrávání, střih a úprava hudby
CS


Informatika, architektura


3D modelování, 3D vizualizace, simulace
CS


Výtvarná výchova, informatika


Vektorové kreslení
/td>
CS


Hudební výchova


Karaoke s mnoha možnostmi
CS


Zeměpis, fyzika, astronomie


Planetárium, realistický 3D pohled
CS


Informatika


Simulátor pro návrhy komplexní síťové topologie
EN


Výtvarná výchova


Kreslící nástroj pro děti od 3 do 12 let
CS


Fyzika


3D Hra, simulace dynamiky pohybu vozidel
CS


Dějepis


Strategická hra, historicky přesná
CS


Fyzika, elektrotechnické předměty


Univerzální simulátor elektrických obvodů
CS


Hudební výchova, informatika


Virtuální MIDI klaviatura
CS


Hudební výchova


Kvalitní notační software s mnoha funkcemi
CS


Všechny předměty


Vzdělávací sada od 2 do 10 let. Celkem 144 aktivit. Pro Windows a Mac OS X 81 aktivit. Plná verze = 9$
CS


Jazyky


Nástroj pro rozvíjení slovní zásoby
CS


Hudební výchova


Notační program, rozvoj hudebního sluchu
CS


Všechny předměty


Pomůcka na procvičování paměti, zapamatování jakéhokoli materiálu
EN


Chemie


Vizualizace chemických struktur ve 3D
CS
Informatika


Programovací jazyk pro děti
EN


Všechny předměty


Univerzální software pro interaktivní tabule
CS


Informatika, výtvarná výchova


Komplexní souprava nástrojů nejen pro 3D modelování
CS


Informatika


Programování pro děti, sdílení prací
CS


Informatika


Kreslení, úprava fotografií
CSInformatika


Wysiwyg editor webových stránek
CS


Všechny předměty


Tvorba myšlenkových map
CS
Matematika, informatika


Soubor aktivit pro trénink mozku
EN
Informatika


Programování, 3D modelování
EN


Chemie


3D modelování molekul
CS


Matematika


Komplexní software pro výuku matematiky
EN


Matematika


Software podobný komerčnímu MATLAB
Software pro správu učebny a řízení výuky


Software


Lokalizace


Platforma


Využitelnost


Poznámka
CS
Učebna informatiky


Didaktický nástroj pro vzdálenou správu a řízení PC
CS
Všechny předměty


Vzdálené ovládání počítače pomocí zařízení se systémem Android

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
11. listopadu 2014 v 0:10  

Na tento typ programů jsem ve výuce přešel v době nástupu MS Office 2010 a jeho instalace ve škole, když nemalé procento žactva používalo 2003. Myslel jsem si, že není nezbytně nutné tlačit mnohdy i tak už dost napjaté rodinné rozpočty ke zbytečným výdajům.
Nevím, jestli si někdo ve škole této skutečnosti všimnul, a je mi to upřímně jedno. Tak jako jim je nejspíš jedno, že zbytečně vyhazují peníze za vybavení, které by mohli mít zadarmo.

V každém případě jsem se proklikal na zdroj na spomocník.rvp, a tam mne napadlo podívat se na zdrojový kód. Nevíte někdo, proč se tam používá konstrukce
<td style="....">?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.