Jak učit angličtinu v MŠ? Dozvíte se v Liberci

pondělí 10. listopadu 2014 ·

Děti je potřeba motivovat a vnořit do jazyka, pak je výuka nejefektivnější – to je hlavní krédo Steva Wattse, který teď v Liberci vede speciální stáže pro učitelky mateřských škol. Během tří měsíců již jimi prošlo přes sto zájemkyň z devíti krajů ČR. Stáže, které mají pomoci se zahájením nebo obohacením výuky angličtiny ve školkách, jsou zdarma a potrvají až do května 2015.


„Jsme nadšené,“ zaznívá jednohlasně od učitelek, které mají právě za sebou krátkou ukázkovou lekci japonštiny se Stevem. Proč japonštiny? „Simuluji jim situaci, v jaké se nacházejí děti, když z daného jazyka neznají vůbec nic,“ vysvětluje Steve Watts. „Hraji si s nimi japonsky, nepřekládám, a ony mně přesto rozumí a na konci lekce umí několik nových japonských slov i větných konstrukcí.“ A to je vlastně hlavní princip jazykového vzdělávání dětí – zaujmout je, motivovat a tzv. „vnořit“ do jazyka.
Jak učit aneb inspirace zkušenostmi

Třídenní stáže probíhají v Liberecké jazykové školce, která má s výukou angličtiny mnohaleté zkušenosti. Stala se prvním centrem v ČR, kde byla aplikována a vyzkoušena metodika Wattsenglish – ucelený systém výuky angličtiny pro nejmenší, nazvaný podle zakladatele Steva Wattse. Právě tým pod jeho vedením zde v roce 2006 vytvořil jediný státem podporovaný metodický materiál pro učitele MŠ – Průvodce metodikou výuky angličtiny v mateřské škole.

Učitelky se v Liberci seznamují nejen s metodikou a jak ji aplikovat v programu s dětmi, ale také s nejrůznějšími výukovými materiály, které jsou v ČR pro angličtinu k dispozici: Cookie and Friends, Wow!, Hippo and Friends či Mini Magic. „V naší školce učíme angličtinu od dubna podle materiálů Wow! a jsme moc spokojeni. Jsou dokonale propracované, chytlavé, děti podle nich angličtina nesmírně baví,“ říká Jana Krédlová z MŠ Rozsochatec na Vysočině, která si do Liberce přijela pro další inspiraci.

Prakticky a zdarma

Stáže v Liberci jsou pro učitelky zcela zdarma, neboť jsou hrazeny z EU a státního rozpočtu. Je jim zaplaceno ubytování, stravování, jízdné i veškeré vzdělávací materiály. „Projekt je určen pro učitelky MŠ z krajů Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Plzeňského, Jihomoravského, Zlínského a Vysočina,“ doplňuje Jiří Šoltys z Liberecké jazykové školky. „Po absolvování stáže jsou vybaveny veškerými informacemi a praktickou zkušeností pro to, aby jazykové vzdělávání v jejich školkách vycházelo z daného Školního vzdělávacího programu a bylo s ním v souladu.“ Zatímco do Vánoc jsou již termíny stáží plně obsazené, od ledna ještě volná místa zbývají.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.