Přečtěte si: Povinná maturita z matematiky už v roce 2019, zvažuje ministerstvo školství

středa 22. října 2014 ·

Ministerstvo školství uvažuje, že zavede povinnou maturitu z matematiky už od roku 2019. Znamenalo by to, že by ji skládali už dnešní žáci devátých tříd.


Z článku Tereza Chlubné a mkp na Rozhlas.cz vybíráme:

Ministerstvo se pro dřívější termín rozhodlo po debatě na tripartitě, kde zaměstnavatelé i odbory žádali, aby se zařazení matematiky mezi povinné maturitní předměty urychlilo. Dříve než od roku 2019 to podle ministra školství Marcela Chládka možné není.

"Už v minulosti jsem řekl, že musíme tento termín nastavit tak, aby žáci, kteří nastupují do prvního ročníku například gymnázií, věděli, z čeho budou maturovat," uvedl Chládek.

17 komentářů:

Tajný Učitel řekl(a)...
23. října 2014 v 16:59  

Přizvat zaměstnavatele jako rozhodující prvek k určování priorit vzdělávání je další mšmt zhovadilost protože:

A: Zaměstnavatelé nejsou pedagogové

B: Nikdo neví jaké budou potřeby zaměstnavatelů za 12 let.

C: Zaměstnavatel potřebuje kolečko do soukolí a úkolem vzdělávání dětí NENÍ produkovat dělníky systému.

D: Je hoden maturity jen ten student, který zvládne kvadratickou rovnici? Komu nebo čemu vlastně maturita slouží? Pokud dnes prodavač v obchodě potřebuje k výkonu svého povolání maturitu, proč by měl zvládnout kombinatoriku?

E: Existuje i jiná inteligence než logicko-matematická?

krtek řekl(a)...
23. října 2014 v 20:19  

Jasně. Maturitu pro všechny! Otevřete dveře empatii! Všechna moc imaginaci! At si každý studuje, co chce. A zaměstnavatelé at si trhnou nohou.

Tajný Učitel řekl(a)...
23. října 2014 v 21:02  

Tvrdíme tedy, spolu se zaměstnavateli, že postrádá-li žák logickou-matematickou inteligenci, nemůže studovat na sš maturitní a posléze ani na jakékoliv jiné, třeba humanitní vš. Jak...elementárně přírodovědné.

Tajný Učitel řekl(a)...
23. října 2014 v 21:02  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Pepa řekl(a)...
23. října 2014 v 22:44  

Marcel Chládek byl dobrým opozičním kritikem kroků ministra Dobeše. Mělo to tak zůstat.

Pepa řekl(a)...
23. října 2014 v 22:59  

Takže teď se polovina deváťáků a jejich rodičů vyděsí a půjdou na učňák, aby za tři roky viděli, že samozřejmě maturita z matematiky povinná nebude- bude tam totiž sedět asi tak třetí čtvrtý ministr po Chládkovi a úplně jiná vláda? Podobu maturit přece umíme měnit z roku na rok.
A stihne někdo rychle (tedy ale sakra rychle!!!! - za chvíli se podávají přihlášky na SŠ) říci, jak se ta povinná matematika bude týkat zdravotních sester, kosmetiček, kuchařů s maturitou atd.? To taky mohou v září tyto obory být poloprázdné. Hraje si pan ministr se svými myšlenkami příliš nahlas a příliš nebezpečně.

Tajný Učitel řekl(a)...
24. října 2014 v 7:48  

Maturita z Ma je stejně každému fuk. Úředníci mšmt lezou do rekt zaměstnavatelské lobby, učitelům jde o udržení jistého, byť mizerného živobytí a na děti chycené v soukolí dospěláckých hrátek se kálí jak na placatý kámen. Víc testů, víc přijímaček, víc maturit, víc experimentů.
A pak se fňuká, že nám to učení furt ňák nejde, že nám ti žáčci zlobí a nechtějí se učit. Když mám špatný den, kouknu na mého syna jak se plouží do školy a hned je mi líp že to školní martýrium já už mám díkypanebožemilosrdný za sebou.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
24. října 2014 v 10:11  

To je dobrá zkratka - Kvůli testování nám zlobí žáčci...

Nestudoval jste tajně nějakou humanitní školu?

Ondřej Šteffl řekl(a)...
24. října 2014 v 10:32  

Tajný Učitel řekl(a)... 24. října 2014 7:48

Hezky řečeno celé a tohle zvlášť: na děti chycené v soukolí dospěláckých hrátek se kálí

Tajný Učitel řekl(a)...
24. října 2014 v 12:57  

Žáčci nám zlobí kvůli slabomyslnému lpění učitelů na rvp a švp, nejlépe s měřitelnými a testovatelnými výstupy. Nyní přibude další tlak skrz přípravu k přijímačkám z matematiky, čj a osp plus noční můra povinné maturity z Ma.

Prý matematika tříbí myšlení. Bohužel neexistuje výzkum toto potvrzující. Kdo procvičuje matematiku, stane se dobrým matematikem, nikoliv dobrým myslitelem, řešitelem životních úloh, stratégem, komunikátorem, logikem či analytikem.

Tyto nesmyslné a neprokázané přesahy výuky přírodovědných předmětů či mrtvých jazyků stojí za strašlivou pasekou napáchanou tvůrci nynějších osnov.

Nicka Pytlik řekl(a)...
24. října 2014 v 13:38  

Maturita z matematiky ve všech oborech je naprosto nezbytná věc.
Jinak to tu bude jeden utajený blbec vedle druhého.
Loni bylo pozdě. Bez diskuse.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
24. října 2014 v 14:04  

"Žáčci nám zlobí kvůli slabomyslnému lpění učitelů na rvp a švp, "

Moc učitelů, kteří vysloveně "lpí" na RVP neznám. Naopak, z toho co vím, je většina k celému RVP/ŠVP dost kritická.

Ovšem to pane tajný jako kolemjdoucí okolo školy nemůžete vědět.

Tajný Učitel řekl(a)...
24. října 2014 v 14:34  

re: Pan Pytlík
Aha, ono platí co matematik, to inteligent.
Nějak mi ta kauzalita unikla. To bude tím, že jsem jen utajený, školu míjející blbec se třemi nadůvazkovými hodinami.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
24. října 2014 v 15:06  

Tak je určitě lepší, aby to okolí nevědělo, málokdo utají, že je blbec :-).
Pak už je jedno, kolik má úvazku.

Tajný Učitel řekl(a)...
24. října 2014 v 16:04  

Vy jste pánové nezatajitelně čeští magistři. No nic, snaha byla.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
24. října 2014 v 16:09  

Díky za uznání, nemagisterský cizinče.

Nicka Pytlik řekl(a)...
24. října 2014 v 18:24  

Je nemožné, aby někdo, kdo by se mohl případně ucházet o přijetí na jakoukoli, zdůrazňuji jakoukoli vysokou školu nezvládal matematiku na středoškolské úrovni. Jinak se utajených hloupých lidí nezbavíme.
Máme tady profesora Hejného, takže opakuji, loni bylo pozdě. Bez dis-ku-se.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.