Příběhy SSŠVT: Dario Kolar vyhrál s projektem Šikovné ruce soutěž Junior Internet

úterý 23. září 2014 ·

Do lavic Soukromé střední školy výpočetní techniky v  (SSŠVT) usedají školáci, kteří již v mladém věku vynikají v oboru informačních technologií nad ostatními. Jedním z nich je absolvent Dario Kolar (19). Student vyhrál se svým projektem „Šikovné ruce“ letošní ročník populární soutěže Junior Internet v kategorii „Junior Web starší“. Zároveň získal „Speciální cenu za uživatelský požitek na mobilech“. Tvořivý portál je směsicí nápadů a inspirací pro každé roční období.


SSŠVT patří mezi nejvýznamnější IT školy v Česku. Tým vyučujících studenty připravuje předáváním teoretických poznatků a širokou škálou praktických dovedností. Dokladem úspěchu jsou žáci, kteří se již na střední škole vrhnou do riskantních vln byznysu, podílejí na mezinárodních projektech a vyhrávají domácí i zahraniční ceny. Jedním z takových studentů je i Dario Kolar. V letošním roce vyhrál jeho projekt „Šikovné ruce“ soutěž Junior Internet v kategorii „Junior Web starší“. Porota ocenila i responzivní design webu, díky kterému se stránky zobrazí na všech druzích mobilních zařízení. Na projektu pracoval sám. Přiznává však, že hodně mu pomohly názory tehdejších spolužáků ale i ochota učitelů na SSŠVT pomoci s některými technickými problémy při vývoji. Soutěž je již 14 let odrazovým můstkem pro mladé internetové nadšence. Pomáhá dospívajícím poznávat internetové technologie, potkávat zajímavé lidi z oboru a prosadit se na internetu.

Šikovné ruce byl podle absolventa SSŠVT Dario Kolara původně jednoduchý blog, na kterém kde lidé z okruhu jeho rodiny a rodinných přátel prezentovali fotografie svých kreativních nápadů. Blog vznikl roku 2006. Zároveň využíval i sociálních sítí. „Změna nastala uplynulou zimu, kdy jsem se rozhodl spustit plnohodnotné webové stránky http://sikovne-ruce.eu/. Impulsem pro změnu byla potřeba lépe prezentovat sdílené fotografie fanoušků ze sociální sítě Facebook,“ odhaluje pozadí vzniku portálu Dario Kolar. Student proto vytvořil kompletní systém na vytváření galerií. Kdokoli se může zaregistrovat, zapojit a pochlubit se svými nápady, tvorbou dekorací, aranžováním, rukodělnými výrobky využívajícími přírodních materiálů na Velikonoce, jaro, léto, podzim nebo vánoční čas.

Úspěch v soutěži byl velkým překvapením

Na myšlenku přihlásit se do soutěže přivedl studenta spolužák, který absolvoval předchozí ročník. Pár dní před uzávěrkou Junior Internet probíhaly horečnaté přípravy, které na poslední chvíli Kolar stihl. Vyplatilo se. Webové stránky vyhrály nejen 1. místo, ale i vedlejší kategorii za responzivní design. Web je snadno přístupný z tabletů i telefonů. Dle jeho názoru projekt vyhrál díky tomu, že má pokročilé technické řešení i tomu, že jej dokázal rychle zprovoznit. „V době hodnocení a vyhlášení výsledků navíc evidoval vysokou základnu uživatelů a byl plný obsahu. Ten nebyl jen nový, ale bylo tam vše, co jsme za uplynulé roky nashromáždili. Tisíce nápadů a inspirací pro každého,“ uvažuje Dario Kolar.

Portál vykazuje návštěvnost 20 000 unikátních návštěvníků měsíčně, více než 5 000 fanoušků na Facebooku a meziročně neustále roste. Uživatelé webu jsou především ženy (maminky s malými dětmi na mateřské, učitelky ve školách a školkách) z Česka i zahraničí.

Šikovné ruce se nyní na podzim budou soustředit na získání dalších uživatelů. „Snažím se celý proces pro uživatele maximálně zjednodušit, nyní se mohou přihlásit i pomocí Facebooku a prakticky na dvě kliknutí sdílet fotky svých nápadů,“ prozradil žák vývoj.

Od Šikovných rukou po Šikovného zahrádkáře

Na základě úspěchu projektu vznikl v létě další úspěšný portál: ŠikovnýZahrádkář.cz. Ten přináší
pravidelně aktualizovaný zahrádkářský magazín a nabízí rovněž rozsáhlý zahrádkářský kalendář či poradnu. Pokud má návštěvník nějaký dotaz, může ho zveřejnit a jiní uživatelé mají možnost poradit. Dario opět kladl důraz nejen na kvalitní vlastní obsah, ale i na nějakou možnost pro uživatele, kteří by se mohli zapojit. Celý web je také responzivní.

Studium na SSŠVT mi pomohlo, přiznává Kolar

K úspěchu v soutěži a dalšímu osobnímu vývoji, jako je například přijetí na vysokou školu či přijetí do práce při škole, pomohlo devatenáctiletému Kolarovi podle vlastních slov studium na Soukromé střední škole výpočetní techniky Praha. Vystudoval zde obor Grafické systémy a tvorba webových stránek. Nyní nastupuje na Fakultu informačních technologií ČVUT v Praze. Ihned po odmaturování navíc nastoupil do zaměstnání. Pracuje jako PHP programátor u firmy NETservis.

A co si o výjimečných studentech myslí ředitel školy? „Na úspěšné studenty jsme skutečně hrdí a Dario je důkazem, že připravit kvalitně na život a podnikání, rozvíjet se z praktického hlediska, lze i na střední škole,“ říká ředitel SSŠVT Martin Vodička.

O Soukromé střední škole výpočetní techniky Praha (SSŠVT)

Soukromá střední škola výpočetní techniky, s.r.o. je střední odborná škola s dlouholetou tradicí, fungující od r. 1994. Studentům nabízí studium specializací: grafické systémy a tvorba webových stránek, správa počítačových sítí, programování a databázové systémy. V současné době patří mezi nejmoderněji softwarově i hardwarově vybavené školy v ČR. Jejím výrazným kladem je také kvalita pedagogů. Jak vyučující odborných, tak i všeobecně vzdělávacích předmětů, kteří jsou ve svých oborech fundovanými profesionály. Kvalita výuky se každoročně odráží ve vysokém počtu absolventů přijímaných na vysoké školy. O absolventy školy je rovněž značný zájem na trhu práce. Uplatňují se v širokém spektru zaměstnání spojených s využitím výpočetní techniky a informačních technologií. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS. Více informací o společnosti naleznete na http://www.sssvt.cz.

O soutěži Junior Internet

Junior Internet je především šance pro mladé internetové nadšence prezentovat své dílo na veřejnosti. Projekt vznikl před 14 lety z potřeby dvanáctiletého kluka pomoci mladým šikovným lidem prezentovat své nápady. Projekt Junior Internet je určen pro lidi mladší 19 let a dnes funguje ve 4 zemích Evropy – České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku. Za dobu své existence se jej zúčastnilo přes 5600 mladých lidí, z nichž mnozí se posléze prosadili v podnikání či získali respekt mezi odbornou komunitou. Zmiňme vítězné projekty minulých let, které jsou dnes poměrně dobře známé: SuperHosting, RedBoss, TV Sedr, Mikroblogy či Školní sešit. Více na: http://www.juniorinternet.cz/.

Šikovné ruce

Projekt „Šikovné ruce“ vytvořil dnes devatenáctiletý Dario Kolar, student prvního ročníku Fakulty informačních technologií pražské ČVUT. Absolvoval Soukromou střední školu výpočetní techniky na pražském Proseku. Portál nabízí návštěvníkům inspiraci pro každé roční období nebo událost na
kvalitních fotografiích. Portál je celý responzivní a umožňuje přidávat fotky i uživatelům, kteří se tak mohou do tvorby obsahu zapojit a pochlubit se svým přátelům. Web získal ocenění Junior Internet, kategorie „Junior Web starší 2014“ a „Cenu za uživatelský zážitek na mobilních telefonech“. Šikovné ruce jsou dostupné nejen přes doménu sikovne-ruce.eu ale i přes novou TLD doménu s diakritikou - šikovnéruce.eu. Více na http://sikovne-ruce.eu/ nebo na http://www.dariokolar.cz/.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.