Bořivoj Brdička: Kansas otevírá občanům přístup do digitální knihovny

úterý 23. září 2014 ·

Informace o iniciativě amerického státu Kansas, který prostřednictvím veřejných knihoven zpřístupňuje zdarma e-knihy vhodné pro výuku.

V minulých dnech světem proběhla zpráva, která stojí za zaznamenání. Veřejná knihovna amerického státu Kansasrozšířila nabídku volně dostupných elektronických publikací o cca 500 titulů Britannica Digital Learning z nabídky studijních materiálů základních předmětů vyučovaných na 1. stupni ZŠ (Digital Book eLending). Jedná se o e-knihy využitelné jako multimediální učebnice, a to na všech běžně dostupných zařízeních včetně mobilních. K titulům se občané státu Kansas dostanou po přihlášení prostřednictvím platného čtenářského průkazu místní veřejné knihovny.

Pro nás je tato zpráva zajímavá hlavně proto, že potvrzuje trend vedoucí k otevřeným výukovým zdrojům (implementovaný též v naší Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020) označovaným mezinárodně podle anglického originálu jako OER (Vliv volné dostupnosti materiálů na školství). Je zřejmé, že chceme-li dospět ke snižování nerovností ve vzdělávání (hlavní priorita naší zastřešující Strategie 2020), je nezbytné mít k dispozici volně dostupné výukové materiály včetně základních učebnic (viz Polský projekt e-textbooks). Troufám si tvrdit, že dnes je možné o něčem podobném uvažovat již jen ve formě snadno distrubuovatelných a aktualizovatelných materiálů digitálních. Všechny tyto iniciativy jsou navíc naprosto v souladu s politikou EU (Opening up education), a je tudíž možné na jejich financování použít evropské fondy.[1] - Kansas Elementary School Students Get Britannica eBook Library. 2014. [cit. 2014-9-21]. Dostupný z WWW: [http://kslib.info/CivicAlerts.aspx?AID=68].

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.