Kamarádi vzdělání: Podporujeme zájem žáků o vědění

sobota 9. srpna 2014 ·

Kamarádi vzdělání – Nadační fond České bankovní asociace na podporu vzdělávání vyhlásil druhé grantové kolo a hledá nové projekty zaměřené na vzdělávání dětí.


Druhé grantové řízení Nadačního fondu České bankovní asociace Kamarádi vzdělání probíhá od 30. července do 21. září 2014. Celková finanční podpora činí 1,5 milionu korun a je určena na podporu projektu či projektů, které si kladou za cíl prostřednictvím lepší spolupráce školy a rodiny podporovat motivaci žáků prvního stupně základních škol v jejich zájmu o vědění a vzdělávání. V loňském roce Nadační fond ČBA – Kamarádi vzdělání podpořil projekty Co umím (o.p.s. EDUin) a Příběh mojí rodiny (o.p.s Člověk v tísni).

„Ze zkušeností a z výzkumů víme, že děti vstupují do základní školy velmi motivované poznávat a učit se něco nového, ale jejich vnitřní motivace v průběhu školní docházky rychle klesá. Proto chceme podporovat projekty, které budou přirozený zájem dětí o učení povzbuzovat a zároveň vhodně doplňovat běžné školní aktivity, zejména v oblasti komunikace mezi rodinou a školou. O loňské grantové kolo byl velký zájem a z 23 přihlášených projektů se nám podařilo vybrat dva, které byly naprosto v souladu se zaměřením fondu a zároveň se vhodně doplňovaly,“ uvádí ke grantovému řízení Šárka Miková, psycholožka a místopředsedkyně správní rady Nadačního fondu ČBA – Kamarádi vzdělání.

Svůj projekt mohou do grantového řízení přihlásit spolky, obecně prospěšné společnosti a ústavy ve smyslu občanského zákoníku, evidované právnické osoby včetně škol a církevních právnických osob, a to do 21. září 2014.

Podpořeny budou aktivity, které:

  • vedou k posílení motivace žáků o studium prostřednictvím zapojení rodiny do procesu vzdělávání,
  • vedou k posilování vzájemného vztahu mezi učiteli nebo vedením základních škol a rodiči žáků,
  • poskytují škole i rodičům zpětnou vazbu o potřebách dítěte v procesu vzdělávání.


Finanční podporu získají projekty zapojující více škol a zároveň budou preferovány projekty realizované v širším regionu (kraj, bývalý okres, několik obcí apod.), ideálně s možností jejich přenositelnosti a potenciálem rozvoje v dalších regionech ČR.

Více se o Nadačním fondu i podmínkách grantového řízení dozvíte na www.kamaradivzdelani.cz.

Projekty podpořené v prvním grantovém kole 2013

Co umím – o.p.s. EDUin
„Co umím“ je online aplikace určená dětem na základních školách, jejich rodičům a učitelům. Tím, že zaznamenává úspěchy a sleduje, co dítě umí, nikoliv neumí, obrací tradiční přístup naruby a slouží k pozitivní motivaci pro další učení. Aplikace umožňuje mapování dovedností dítěte a podporuje budování zdravého sebevědomí a samostatné osobnosti dítěte. Nástroj je k zdarma dispozici na www.coumim.cz.

Příběh mojí rodiny – o.p.s. Člověk v tísni
Člověk v tísni s projektem „Příběh mojí rodiny“ čerpá z dlouholetých zkušeností vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Projekt je zaměřen nejen na žáky a jejich rodiče a prarodiče, ale rovněž na učitele, kterým pomáhá obohatit vyučování moderních československých dějin o práci s metodou orální historie. Děti mají možnost se aktivně zapojit a pátrat po příběhu vlastní rodiny. Na závěr projektu se uskutečňuje setkání dětí, jejich rodičů a prarodičů a učitelů, kde jsou prezentovány výsledky žákovské práce. Vedle toho vznikne pod hlavičkou projektu 6 audiovizuálních lekcí, hotových výukových balíčků, které se skládají z dokumentárního filmu, sady aktivit a doprovodných materiálů. Lekce budou zdarma dostupné na webu www.jsns.cz, a budou tak využitelné všemi zainteresovanými pedagogy.

O Nadačním fondu České bankovní asociace na podporu vzdělávání – Kamarádi vzdělání
Hlavním posláním nadačního fondu je finanční podpora projektů zaměřených na děti ve věku 5 až 12 let a jejich motivaci v souvislosti se vzděláváním nejen při nástupu do školy, ale kontinuálně po celý život. Výběr těchto projektů se uskutečňuje prostřednictvím vyhlášených grantových řízení. Zřizovatelem Nadačního fondu – Kamarádi vzdělání je Česká bankovní asociace, která vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. Česká bankovní asociace je rovněž partnerem edukačních webových stránek www.financnivzdelavani.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.