Poslanci drtivou většinou schválili novelu zákona o pedagogických pracovnících

středa 30. července 2014 ·

Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení schválila vládní novelu zákona o pedagogických pracovnících, díky které se odvrátila hrozba personální krize na školách po celé České republice.

"Jsem rád, že návrh novely poslaneckou sněmovnou prošel. Pokud by se tak nestalo, v některých regionech by mohlo dojít v lednu příštího roku ke kolapsu školství. Zároveň jsem rád za tak masivní podporu napříč politickým spektrem," prohlásil ministr Marcel Chládek. Podle únorového šetření MŠMT je v České republice přes 17 tisíc nekvalifikovaných učitelů, z nichž by mnohým od 1. ledna 2015 hrozil odchod ze školy.

Novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou předložil vládě ministr Chládek, přináší výjimku pro nekvalifikované učitele nad 55 let s minimálně 20 letou praxí na příslušném typu školy, dále pro rodilé mluvčí, kteří v ČR vyučují cizí jazyk, a pro nekvalifikované učitele odborných předmětů, kteří mohou dále učit na zkrácený – nejvýše poloviční úvazek. Novela tak umožní zaměstnávat odborníky z praxe, aktivní umělce a trenéry, kteří by jinak nesplňovali podmínky odborné kvalifikace. V případě, že ředitel školy prokazatelně nebude moci zajistit výuku kvalifikovaným pedagogickým pracovníkem, bude podle zákona možné na přechodnou (nezbytně nutnou) dobu zaměstnat i učitele bez kvalifikace.

Letos na jaře se ministr Chládek sešel se zástupci pedagogických fakult a dohodl s nimi navýšení počtu kurzů pro nekvalifikované pedagogy stejně jako zvýšení počtu míst v těchto pedagogických programech, a to především v místech s největším počtem nekvalifikovaných pedagogů. Významnou roli zde hraje i Národní institut pro další vzdělávání, který učitelům nabízí řadu možností, jak si doplnit potřebné vzdělání.

Novela zákona o pedagogických pracovnících nyní zamíří ke schválení do Senátu a pak k podpisu prezidenta republiky.

2 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. července 2014 v 21:20  

přináší výjimku pro nekvalifikované učitele nad 55 let...

...až po kremaci. Nebo klasika pod drn?

Unknown řekl(a)...
31. července 2014 v 15:04  

a co ti kvalifikovaní učitelé,nezaměstnaní a po 55 nezaměstnatelní,ti mají jít čekat na násep na šnelzug!to tu zachvíli přestanou jezdit vlaky...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.