Veronika Hnojská: Volně dostupné weby pro vzdělávání

čtvrtek 12. června 2014 ·

Přehled vybraných webů použitelných ve výuce založený na příspěvku americké učitelky Stacy Zeiger doplněný vlastním výběrem autorky.


Můj příspěvek, jehož cílem je rozšiřovat schopnosti našich učitelů, je inspirován učitelkou angličtiny a expertkou na výukové aplikace technologií z Ohia Stacy Zeiger. Stacy je vášnivá pedagožka zaměřená na vytváření vysoce kvalitních vzdělávacích materiálů, které pomáhají učitelům a rodičům zlepšit své dovednosti. Soustředí se především na to, aby se lidé rychle přizpůsobili novým technologiím a počítačovým systémům. V současné době je díky 2 malým dětem doma a živí se recenzemi a psaním pro Demand Media Studios. Jedním z jejích výstupů je přehled 50 volně dostupných webů [1].

Ve světě vzdělávání jsou volně dostupné materiály hodně oblíbené. Přestože samozřejmě mezi nimi je množství méně kvalitních, najde se i mnoho vysloveně užitečných věcí. Vývoj je ovšem tak rychlý, že je obtížné ho sledovat. Proto jsou podobné přehledy poskytující informace o vlastnostech použitelných webů velmi důležité a dovolují učitelům udržet se na špici vývoje.

Rozhodla jsem se za vás projít přehled webů publikovaný Stacy a ty nejlepší, i u nás za určitých podmínek využitelné, vám předložit.

Výběr Stacy Zeiger

Název webu

Téma

Popis
Funbrain reading Jazyk a matematika formou her. Nabízí hry, které žákům pomohou zdokonalit svou gramatiku a čtenářské dovednosti, či matematické znalosti. Žáci mohou formou hry procvičovat například příklady z matematiky. Webové stránky jsou jednoduché na obsluhu a není povinnost žádné registrace pro používání. Jsou vhodné pro žáky základních škol.
Math Playground Matematika formou her. Tento web je plný her pro děti. Cílem je pomoci žákům procvičit matematické dovednosti. Např. procvičování sčítání zlomků zábavnou formou funguje tak, že se spustí závod aut a za každou správnou odpověď (sečtení zlomku) autíčko popojede blíž k cíli, pokud žák odpoví špatně, zbrzdí ho to. Lze nejlépe využít na základních školách.
AAA Math Matematika. Nabízí komplexní sadu interaktivních aritmetických lekcí a to bez registrace či jakýchkoliv nákladů. Některé příklady jsou koncipovány pro základní školu, jiné jsou vhodnější pro střední školu. Záleží pak na učiteli, který příklad vybere k procvičování ve své třídě. Učitelé na úrovni středních škol mohou najít např. témata měření a geometrie.
Cool Math Matematika. Žáci na základní i střední škole na těchto stránkách mohou rozvinout své základní matematické dovednosti a procvičit si základy algebry a geometrie pomocí zábavných her a interaktivních lekcí. Na těchto stránkách lze najít také slovníček, který vysvětluje základní pojmy z matematiky.
Fyzika Central Fyzika. Na těchto webových stránkách lze najít volně dostupné série komické knihy „Spectra“, která má pomoci žákům dozvědět se více o fyzice. Učitel tyto stránky může využít zejména jako ukázky obrázků, či různých pohybů, které jsou na stránkách znázorněny. Žáci některé skutečnosti lépe pochopí z ukázky, než ze strohého výkladu.
Learner.org Věda, interaktivita. Nabízí mnoho interaktivních příkladů, jejichž cílem je pomoci žákům pochopit komplexní vědecká témata. Na těchto stránkách je obsah pro všechny úrovně žáků, jak na základních, tak na středních školách. Poutavé jsou ukázky pro žáky středních škol.
Scholastic News Novinky, zprávy, informace. Na tomto webu naleznou žáci základních a středních škol různé zprávy a novinky, které jsou psány tak, aby jim rozuměli. Učitelé anglického jazyka ho mohou velmi dobře využít, ať už pro práci s textem nebo jako rozcvičku v úvodu hodiny, kdy může někdo z žáků přečíst nějakou aktualitu. Dá se s ním pracovat různě, záleží pak na učiteli.
Vocabulary Spelling City Anglický jazyk pravopis, slovní zásoba. Žáci zde mohou procvičit svůj pravopis, slovní zásobu a výslovnost. Po zapsání slovníčku si žák vybere, zda chce např. slovo přečíst a říci s ním větu nebo slovo naučit atp. Pokud žák napíše slovo chybně, musí jej opravit nebo pokračovat bez tohoto slova, protože jej program nerozpozná. Žáci si zde mohou vytvářet slovníček a použít kvízy, které jim pomohou se slova naučit. Web je vhodný pro základní i střední školy.
Eye witness to history Historie. Žáci na těchto stránkách mohou zjistit různé zajímavosti z historie a získají přístup k článkům, kde se dozví, jak to skutečně bylo. Web je vhodný pro základní i střední školy.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.