Přečtěte si: Se vzděláním drasticky klesá nebezpečí nezaměstnanosti

pondělí 30. června 2014 ·

Německý exministr pro vzdělání, vědu a výzkum a bývalý premiér Severního Porýní-Vestfálska Jürgen Rüttgers byl v mládí prvním členem své rodiny, který úspěšně složil maturitní zkoušku. Možná i proto dnešní několikanásobný čestný profesor zdůrazňuje, že má být systém vzdělávání hlavně pružný a nabízet všem stejné šance.


Z rozhovoru Zuzany Lizcové s Jürgenem Rüttgersem v českáPozice.cz vybíráme:

ČESKÁ POZICE: Dotkl jste se otázky spolupráce mezi průmyslem a vědou. Domníváte se, že by i průmyslové podniky měly určovat další směřování výzkumu?
RÜTTGERS: (...)
Jsem také velký příznivce nové formy studia, kterou jsme v Německu zavedli – duálního studia. Při něm lidé současně studují na vysoké škole a pracují ve firmě. Obojí se doplňuje. Pro mladé lidi to má tu výhodu, že hned od počátku vidí, co se s obsahy stává v praxi. Pro firmy to má tu výhodu, že jsou přímo v kontaktu s mladými lidmi, kteří u nich později získají místo. V době, kdy demografické změny vedou k tomu, že je v evropských zemích stále méně mladých lidí, je to velmi důležité.

ČESKÁ POZICE: Je to podle vás cesta, jak se Německo může vyrovnat s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil?
RÜTTGERS: Na to není žádný patent. Jedno je důležité: hospodářský sektor musí pochopit, že musí sám investovat do vzdělání. Nejen do akademického, ale i do řemeslného, praktického vzdělávání mladých lidí. Jinak skončí bez zaměstnanců.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.