Přečtěte si: Potřeba odborného nebo praktického vzdělávání pro další rozvoj britské ekonomiky a společnosti

středa 18. června 2014 ·

V Británii byla zveřejněna zpráva Winning the Global Race?, která se zabývá potřebou odborného nebo praktického vzdělávání pro další rozvoj britské ekonomiky a společnosti. Zpráva uvádí, že pouhá třetina pracovních míst, která vzniknou v příštích deseti letech, bude vyžadovat vysokou kvalifikaci, jako je vysokoškolský diplom, ostatní budou v oblasti střední a nízké kvalifikace.

Střední kvalifikací se rozumí ukončené středoškolské vzdělání v odborné přípravě nebo učňovské vzdělání. Zpráva poukazuje na to, že střední odborné vzdělávání je třeba proměnit tak, aby odpovídalo nárokům na absolventy ze strany zaměstnavatelů. Ukazuje se potřeba větší náročnosti studia a užšího propojení s budoucími zaměstnavateli. Zpráva přináší následující zjištění:

  1. Růst obchodu a podniků povede k tvorbě nových odborných pracovních míst, 
  2. počet zaměstnanců potřebných pro běžnou generační výměnu bude nižší než počet lidí požadovaných novými podniky, a to v nejrůznějších oborech, 
  3. bude se vytvářet velké množství pracovních míst s nižší kvalifikací, 
  4. odhaduje se, že vznikne 3,6 milionu míst, které vyžadují střední a nižší kvalifikaci, v oborech, jako je zdravotní péče, řemesla a veřejná správa, 
  5. tvorba zaměstnání pro vysoce kvalifikované zaměstnance nestačí tempu, se kterým přibývají absolventi vysokých škol, až pětina pracovníků na místech, která vyžadují nižší kvalifikaci, má vysokoškolské vzdělání, 
  6. v některých oborech dochází k výraznému nedostatku pracovníků, protože chybějí absolventi určitých oborů (odborná řemesla, zdravotnictví a péče).

Zdroj: BBC

Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

3 komentářů:

krtek řekl(a)...
18. června 2014 v 18:35  

A není to v rozporu s „Česká republika nepotřebuje víc učňů,“ říká expertka z OECD anebo má Velká Británie jiné potřeby, než Česká republika? A co na to O. Šteffl a T. Feřtek?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
18. června 2014 v 22:49  

V rozporu to je.

Mám takový dojem (když čtu poslední výplody expertů na vzdělávání), že naše "elita" složená z Feřtků, Šteflů a podobných se ke konci školního roku totálně pomátla.

Jako kdyby učili.

Unknown řekl(a)...
19. června 2014 v 4:53  

s napětím budeme sledovati zkušenosti britských soudruhů v boji za jejich lepší vzdělávací systém,ale co budem dělat s těma našima trotlama,přičemž nemyslím žáky,ti za blbost dospělých nemohou...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.