Miloslav Khas, Lucie Boudová: Kreativita na pochodu III. – Vizualizace

středa 29. ledna 2014 ·


Třetí díl seriálu pojednávajícího o tom, proč a jak se snažit podporovat kreativitu ve výuce - tentokrát o zobrazování různých objektů.


I nahodilé kreslení dokáže dobře generovat nápady. Tento proces však musí zůstat rychlý, plynulý a pružný. Otázkou je, jak správně vybrat takovou aplikaci, která redukuje touhu tvořit umění, což je zde pouhá ztráta času. Čas a nápady jsou příliš drahé. Abychom tok myšlenek nepřerušili, necháváme kresby nedokončené, což nám usnadní vyrovnat se s pozdějšími opravami a změnami.

Skupinové kreslicí aplikace mohou podporovat synchronní konverzaci, jež udrží proces společného kreslení v chodu. Možnost komunikovat s ostatními členy týmu o kresbách a společně přemýšlet o vizuálních pojmech nabízí rozmanité úhly pohledu na jednu věc.

Avšak ne všechny nápady se vynoří z digitální obrazovky. Použitím fotografického aparátu vytvoříme prostor pro myšlení, které vyplývá z tzv. konkrétního modelování (použití věcí, které skutečně existují, k vysvětlení abstraktního pojmu) a z využití prototypů. Fotky názorných objektů v různých pozicích mohou ilustrovat jediný matematický pojem. Získávat a dokumentovat zpětnou vazbu od žáků lze například sdílením fotek prototypů narychlo zhotovených z 3D materiálů (např. z čističů dýmek, roliček od toaletního papíru nebo dřívek od nanuků). Než je vyhodíme do odpadu, modely si vyfotíme mobilním telefonem, abychom mohli archivovat jejich podobu.

Kombinování rozdílných pojmů či myšlenek je další oblíbenou strategií, jež usnadňuje vznik nápadů. Aplikace na koláže a kreslení, které uživateli umožňují rychle oříznout obrázek, změnit jeho velikost, vrstvit obrázky a přeskupovat je do nejrůznějších konfigurací, jsou velice účinným prostředkem ke zkoumání kombinací myšlenek a nápadů. Každou modifikaci si uložíme, abychom všechny nápady měli zdokumentované. Teprve pak jdeme na další sestavu.

FiftyThree

Mobilní zařízení iPad iPhone
Sledování Twitter Facebook
Video produktu Youtube
Cena Základní verze $6.99. Je třeba dokoupit další nástroje, $6.99 za každý nástroj.
Aplikace umožňuje:
 • zaznamenat váš nápad na „papír“
 • zachytit nápady jako skici, diagramy, ilustrace, poznámky, nákresy
 • sdílet zdarma přes web
 • být přívětivý prostředím i naprostým začátečníkům
 • shromáždit veškeré nápady na jednom místě
 • příjemnou práci i bez složitého nastavování
 • vybrat nástroj a okamžitě začít pracovat, výrazově vybarvovat, kreslit
 • přehrát veškeré vaše kroky při kresbě
 • využít v plné míře funkci RETINA, v rozlišení 2048x1536

Brushes 3

Mobilní zařízení iPad iPhone
Sledování Twitter Facebook
Video produktu Youtube
Cena Zdarma
Aplikace umožňuje:
 • malovat na vašem iPadu
 • díky openGL vaše malby vyhladit a maximálně zpřesnit
 • nastavit různé druhy štětců
 • zachytit a zaznamenat každý váš pohyb a kdykoli se vrátit
 • přehrát vaše dílo od počátku
 • vytvoření malby do rozměru 2048x2048 (využití technologie RETINA)
 • využít celý displej vašeho zařízení
 • simulovat tlak na každý ze štětců
 • nastavit průhlednost a průsvitnost
 • zaměnit vrstvy, vytvářet až deset vrstev, jejich zamykání
 • synchronizovat s DROPBOXem, importovat složky, exportovat jako různé formáty
 • kombinovat svoji malbu se svými fotkami

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.