EDUin: Zkušenost cizinců s českou školou je často zbytečně drsná

pátek 6. prosince 2013 ·

Na webu eduin.cz najdete sérii článků a videí, která přibližují zkušenosti cizinců se vzděláváním v České republice. Vyplývá z nich, že česká škola upřednostňuje známky a výsledky před motivací.

Děti cizinců přicházejících do České republiky to ve škole nemají lehké. Musí se potýkat s jazykovým handicapem, přičemž škola jim jen výjimečně umí poskytnout potřebnou podporu. Překážkou je i pojetí školství, které vyzdvihuje fakta oproti dovednostem a klade důraz na výkon a známky. Učitelům pracujícím s cizojazyčnými žáky chybí metodická podpora, osnovy i výukové materiály. Pro školy je navíc obtížné sehnat na tuto výuku peníze.

Obsah čtyř příspěvků na stánkách eduin.cz shrnujeme:

  • Mnohé české školy nejsou schopné poskytnout cizojazyčným žákům individuální podporu a tím vyrovnat jejich vstupní jazykový handicap.
  • Učitelům chybí metodická podpora v práci s rozdílně nadanými žáky, včetně těch, jejichž mateřštinou není čeština.
  • Slabinou mnoha škol je nedostatečná komunikace s rodinami, což platí dvojnásob v případě žáků z jiných kultur.
  • Učitelé cizinci konstatují, že naše vzdělávání je silně zaměřené na výkon. Mnohem méně oceňuje motivaci k učení.
  • Velký význam v české škole má zkoušení a testování znalostí bez vazby na praktický život.
Co jsme k tématu publikovali:
  • O rozdílech mezi přístupem ke vzdělávání v Nizozemí a v České republice hovořila Nancy Engelen na říjnové konferenci značky Rodiče vítáni. Video s její prezentací můžete shlédnout ZDE. Doporučujeme minutu 7:45, kde se podivuje nad tím, proč u nás musí mít všechny děti jedničky, a porovnává české hodnocení ve škole s holandským.
  • O autentickou zkušenost s českou školou se na konferenci občanského sdružení META podělila studentka z Mongolska. Videozáznam naleznete ZDE. Věnujte pozornost minutě 6:30, kde hovoří o tom, co jí v nelehkých začátcích nejvíce pomohlo.
  • Článek, který pojmenovává obtíže, s nimiž se děti cizinců v českých školách setkávají. Chybí vhodné výukové materiály, osnovy i návody, jak tyto děti učit. Zajímavá infografika ZDE.
  • Postřehy „zvenku“ shrnuje příspěvek věnovaný zkušenostem zahraničních učitelů v České republice. Podle jejich názoru český model upřednostňuje výkon a učení se faktům před získáváním dovedností a diskusí. Celý článek si přečtěte ZDE.
Ochgerel Altangerel z Mongolska, řekla: „První dva měsíce jsem absolutně nevěděla, proč chodím do té školy a co dělám. Neuměla jsem tehdy vůbec nic. Tak jsem si musela najít systém, jak se naučit jazyk“

Nancy Engelen, Holanďanka žijící v České republice, řekla: „Naše děti žijí tady, potřebují umět dobře česky, tak by jim škola měla pomoct. Od toho snad je, ne?“

2 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
6. prosince 2013 v 15:09  

Některé cizinky se asi pomátly.

Nicka Pytlik řekl(a)...
6. prosince 2013 v 16:29  

Je to štrapáce s těmi kultůrami.
Kdysi jsem nějaký čas docházíval do školy v daleké cizině. Nikdo se tam s námi nějak zvlášť nematlal. Když jsme byť mezi sebou mluvili rodnou řečí, vynadali nám bez okolků. Ale my tady nejsme přece jako oni.
Měli jsme tam pár spolužáků i z Mongolska. Ti nevěděli, kde jsou a co tam mají dělat skoro celý rok. Ale byli natolik uctiví, že za svoje omezení nevinili hostitele. Také jsem slyšel o nizozemských studentech na výměnném pobytu, kteří ani po týdnu nevěděli, kde se v českém bytě nachází koupelna. V botech si lehali i do postele.
V každém případě nám tu chybí předmět Výchova k začleňování se cizinců.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.