Přečtěte si: V Česku jako ve Finsku. Podle odborníků je tamní školství vzorové

čtvrtek 2. května 2013 ·

Když se ve Finsku narodí dítě, dostane do vínku malý balíček od státu. Jsou v něm plenky, krémy, lahve, ale také kniha pohádek. Na té si Finové zakládají nejvíc, protože symbolizuje vzdělávání. To je pro ně na prvním místě. Stejně jako učitelská profese. Kantoři ale učí maximálně 24 hodin týdně. Experti mluví o paradoxech nejlepšího školského systému na světě, který by mohl být vzorem pro Česko.


Z článku Kláry Bílé a Simony Bartošové v Rozhlas.cz vybíráme:

Finové si nemusí vybírat školu. Děti pošlou do té nejbližší, protože systém i podmínky učení jsou všude stejné. Učitelé se zaměřují na podporu slabších žáků. O to se podle ministra školství Petra Fialy bude snažit i Česko. 

„Stejná kvalita podmínek a výuky pro všechny. Podle mezinárodních zjištění se zvyšují rozdíly mezi jednotlivými kraji ve výsledcích dětí. Odpovídají až jednomu a půl roku školní docházky. To musíme změnit,“ varuje. 

9 komentářů:

Pytlik Blaha řekl(a)...
2. května 2013 v 10:29  

Žádné dítě nesmí být v učení pozadu.

Tohoto stavu lze docílit i tak, že většina děti na tom bude mizerně. Což se nám prozatím poměrně slušně daří.
Nakonec, i já jsem z Finského modelu úplně celý pryč. Po tolika letech pokusničení konečně funkční řešení. Proč už dávno v českých školách nepůsobí provinční rekonstrukční týmy finských vzorových pedagogů placených z evropských rozvojových fondů?
Nejvíc se těším, až se dozvíme, jak to ti Finové dělají s dětmi, které se prostě učit nechtějí naproto a bezpodmínečně.

Anonymní řekl(a)...
2. května 2013 v 11:05  

http://bit.ly/161QBgi

Ucitel Vychovy k vlastenectvi Matias Korhonen se svymi asistenty pri priprave vzorove hodiny v socialne vyloucene lokalite.
Zpravodaj Sedych

Jan Hučín řekl(a)...
2. května 2013 v 12:00  

Paní doc. Hermochová se nás na každé poradě ptá, zda žáci s nejlepšími výsledky vzdělávání jsou také v životě nejúspěšnější. Případně nejšťastnější.

Jak je možné, že ti buranští Američani, kteří nerozeznají Českou republiku od Čečny, testování jim zničilo vzdělávací systém a ještě se kolem toho provalily skandály, mají 12. HDP na světě? Jak to, že ti PISA-borci z Finska a Koreje jsou až 34. a 40.? Lucembursko a Rakousko jsou v testech za námi, ale HDP se jim, pacholkům, urodil sakra dobře.

Jestli ona by se paní Hermochová neměla zeptat i v ústředí PISA.

Anonymní řekl(a)...
2. května 2013 v 12:35  

Odborníků? Kterých? Ne snad p. Feřteka z Euinu a spol.?

Anonymní řekl(a)...
2. května 2013 v 13:43  

jan hučín: to je nemoc, porovnávat vše podle hdp :-(

Jan Hučín řekl(a)...
2. května 2013 v 13:53  

Ad Anonymní 13:43 - Souhlasím, ale stejná nemoc je porovnávat všechno podle výsledků v mezinárodních testech. Úmyslně jsem zvolil křiklavý příměr s HDP.

Anonymní řekl(a)...
2. května 2013 v 18:17  

Většinou jsou to kecy, ale těch několik typů učebnice mne vcelku zaujalo. Stačily by v podstatě tři typy: pro nadané dítě, pro běžné dítě a pro slabé dítě. Ono totiž v těch našich učebnicích je docela miš maš, slabé dítě se v ní neorientuje a nadané tam příklady obtížnější nenajde. Alespoň do matematiky by to určitě stálo za experiment.

Anonymní řekl(a)...
3. května 2013 v 6:41  

Odborník jsem já a popírám, že bych i Finsku něco takového řekl.

Anonymní řekl(a)...
3. května 2013 v 12:41  

Samé génie v tom Finsku asi mají...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.