bEDUin 18/2013: Zákon na Slovensku omezuje vstup dětí na střední školy

pondělí 6. května 2013 ·

Podívejte se, co přináší týdenní přehled bEDUin 18/2013.


Co přinesl týden 29. 4. – 5. 5.

Témata týdne:

státní maturity probíhají, selektivnost českých škol, změny v odborném vzdělávání, standardy základního vzdělávání v připomínkovém řízení, každý 6. středoškolák chce odejít ze země, výzva pro učitele European Schools for a Living Planet

Výrok týdne:

„Slovensko je podle našich informací jediná země na světě, kde ze zákona bez výjimky stačí jedno vysvědčení se špatným průměrem a žák je doživotně vyloučený z možnosti mít maturitu.“ opoziční poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý (Slovensko) o novém opatření omezujícím vstup žáků na střední školy na Slovensku (více níže)

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Kdo na to nemá, nesmí studovat? Tvrdí to alespoň slovenští učitelé a zákonodárci, kteří rozhodli, že od nového školního roku nesmí na střední škole již nikdy studovat dítě, které má na vysvědčení ze základní školy průměr horší než 2,75. Na gymnázium se „nesmí“ s průměrem horším než 2,0. Proti novému zákonu se postavili opoziční poslanci, kteří si možná jako jediní položili otázku, kolik puberťáků má v devítce špatné vysvědčení, aniž by to něco říkalo o tom, zda jsou schopni studia na střední škole… Na téma selektivního školství a diskriminace ve vzdělávání píše svůj komentář také Michal Komárek z Literárek.cz, který se vrací k otázce sociálně vyloučených škol v Česku (zpráva OECD). Unikátní výzkum o schopnosti českých škol vzdělávat zdravotně znevýhodněné žáky publikoval OSF: výzkum proběhl v Karlovarském kraji a ukázal, že menší počet dětí ve třídě je běžnější, než si myslíme. Učitelům k péči o znevýhodněné žáky schází spíše konkrétní znalosti a metodická podpora. Dočtete se také, které školy s těmito dětmi již pracovat umí. Klíčová zjištění najdete v tomto článku. Pro srovnání krátký článek o finském přístupu ke vzdělávání dětí s různými potřebami najdete na Českém rozhlase.
 • Změny v odborném vzdělávání: Ministerský projekt POSPOLU nabídne od září 2013 pětadvaceti školám spolupráci s firmami formou praxí studentů. Model, který se uplatňuje například v Německu, by se mohl stát v budoucnu pravidlem. Zákonodárci připravují dokonce od 1. 9. daňové zvýhodnění firem, které budou se školami spolupracovat. O nedostatku technicky vzdělaných lidí ve firmách čtěte rozhovor s Pavlem Romanem z vedení firmy Bosch.
 • Maturitní zpravodajství: Vše o průběhu maturit z Českého rozhlasu a České televize hledejte v tomto souhrnném zpravodajství. Jak psal svůj „sloh“ z angličtiny, kterým měl být dle zadání CERMATu post na Facebook, „věcný a bez subjektivních názorů“, vypráví Ondřej Turek.
 • Víte o připomínkovém řízení ke standardům základního vzdělávání? Bez jakékoliv propagace MŠMT probíhá pouze čtrnáctidenní online připomínkové řízení ke standardům. Jen do 15. 5.!
 • O klimatu školy rozhoduje také učitelovo pozitivní očekávání žákova výkonu: říká v rozhovoru pro Moderní vyučování o klimatu školy profesorka Vladimíra Spilková.

Inspirace z (a do) praxe

 • Výstava pomůcek pro žáky se specifickými vývojovými poruchami školních dovedností: Koná se v Sládečkově muzeu v Kladně, pořádá ji ZŠ a MŠ Norská, Kladno (škola Rodiče vítáni).
 • Zdroje pro sebevzdělávání: Najdete na novém serveru Mimo školu, online mezinárodní kurzy pro učitele najdete na Coursera.
 • Používejte ve výuce matematické úlohy TIMSS: Najdete je v nové e-knize.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 7. a 15. 5. Workshop Vize vzdělávání (Karlovy Vary, Praha)
 • 9. 5. Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jakou společnost má náš vzdělávací systém vytvořit a podporovat? (Praha)
 • 13. 5. Vzdělávání v době globální ekonomiky – konference s ministrem školství (Praha)
 • 14. 5. Konference Primární prevence rizikového chování (Praha)
 • 16. 5. Národní konference eTwinning (Olomouc)
 • 16. 5. IV. tematický kulatý stůl: Role učitelů jako předpoklad kvalitní výuky (Praha)
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

3 komentářů:

krtek řekl(a)...
6. května 2013 v 13:16  

Namátkou jsem si prošel průměry na přihláškách na OA před čtyřmi lety - ti, kdo byli přijati s průměrem blízkým 2,7 (zdola), do dvou let ze školy odešli, protože na ně byla příliš náročná. Takže už se těším na další titulek: Školy známkami omezují vstup dětí do vyššího ročníku.
---
Hranice 2,0 a 2,7 neovlivní jedna špatná známka, je tam ještě pořád velký prostor.

Pytlik Blaha řekl(a)...
6. května 2013 v 14:17  

Namátkou jsem si prošel průměry

Já si namátkou zase pár průměrů spočítal.
Třeba při třinácti známkach na vysvědčení se do průměru pod 2,7 ještě vejde:
sedm chvalitebných,
tři dobré,
tři dostatečné.
Stačí dvě výborné třeba z výchov a má prostor pro další čtverec nebo dvě trojky.
Hele, na obchodku nebo gympl ještě slušný.

Anonymní řekl(a)...
6. května 2013 v 21:39  

Již jsem to tady jednou psal, ale na běžné základce mají průměr kolem 2,7 většinou propadlíci. Je potřeba si uvědomit, že polovina známek je z různých výchov (Hv, Vv, Tv, Pv, Rv, Ov) a z povinně voltelných předmětů (dramatická výchova, sportovní výchova apod.), ze kterých mají žáčci jedničky, dvojky jen výjimečně.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.