Přečtěte si: Bohouš chce víc chlebíčků!

pátek 26. dubna 2013 ·

Dotace škodí. Korumpují. Pod praporem vzdělanostní společnosti zdevastovaly vzdělávací systém. Pod praporem startování hospodářského růstu (a pod dalšími výpravnými standartami) zdevastují celou zemi.


Z článku Tomáše Fürsta v FINMAG.cz vybíráme:

Nevzkvétá jen výzkum, nesmíme zapomínat na vzdělávání. Tam je situace ještě zábavnější. Za velkého povyku o konkurenceschopnosti a vzdělanostní společnosti jsme napsali stovky úplně zbytečných (a špatných) skript, vyrobili tuny bezcenných e-learningových materiálů (řekl někdo jejich autorům, že existuje Wikipedia, Coursera, Udacity, TEDtalks,... ?) a napsali tisíce stohů papírů, což prý „inovovalo“ studium. Nakoupili jsme elektronické tabule, multimediální učebny a stovky dataprojektorů (od vynálezu PowerPointu jsem přestal jezdit na konference). Kvalita výuky logicky setrvale klesá, přibližně přímo úměrně množství dotací do ní mířících. Typická přednáška na vysoké škole dnes vypadá tak, že se na notebooku (za 40 tisíc) připojeném k dataprojektoru (za 60 tisíc) odkliká powerpointová prezentace e-learningového materiálu (vytvořeného za 80 tisíc na odměnách), která obsahuje banality opsané z české učebnice ze sedmdesátých let (maloobchodní cena třináct padesát). Přednáší odborný asistent, zcela vyčerpaný neustálým vyplňováním výkazů své činnosti, který je za svoji výuku hodnocen pouze podle toho, kolik napsal článků. Pak se vyrazí (někdy i na chodbu) sehnat dostatečný počet podpisů, aby se vykázalo splnění monitorovacího ukazatele příslušného projektu, ze kterého byl dotyčný předmět „inovován“.

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
26. dubna 2013 v 11:52  

Proboha toto nikdo nechce slyšet!!! Toto se nesmí vědět! Toto je přece TABU...

Anonymní řekl(a)...
27. dubna 2013 v 13:28  

Přesně tak. To jsme přeci chtěli. Moc za to děkujeme Evropské unii a OECD, kulatým stolům a dalším, zpravidla obecně neprospěšným institucím, jmenovitě pak pánům jako je např. O. Hausenblas, T. Feřtek, B. Brdička, M. Chládek a řadě dalších deformátorů českého školství. V neposlední řadě také zdejšímu panu šéfredaktorovi.

Anonymní řekl(a)...
27. dubna 2013 v 13:32  

Zapomněl jste na O. Neumajera. Doporučuji http://ondrej.neumajer.cz/?item=vyukove-aktivity-pro-rozvoj-dovednosti-21-stoleti.

Janek Wagner řekl(a)...
27. dubna 2013 v 13:41  

Re Anonymní 27. dubna 2013 13:28:

Co a jak jmenovaní ovlivnili?

Anonymní řekl(a)...
27. dubna 2013 v 14:41  

27. dubna 2013 13:28

Opravdu demokratický názor, zřejmě z pozic současné vládní garnitury.

obyčejná učitelka řekl(a)...
27. dubna 2013 v 15:06  

13:28

Možná jsem méně čtenářsky gramotná, ale uniká mi souvislost mezi článkem a jmenovanými pány (o vlivu EU a OECD jsem též přesvědčena). Mohl/a byste se více rozepsat, abychom mohli sledovat Vaše myšlenkové pochody? Děkuji.

Pytlik Blaha řekl(a)...
28. dubna 2013 v 12:32  

Co a jak jmenovaní ovlivnili?

Těžko dnes říci přesně. To ukáže až budoucnost a přípaně i ÚSOŠ (Ústav pro Studium Ovlivňování Školství), pokud jej neparalyzuje jeho vlastní Rada.
Mnozí lidé ovšem z vlastního přesvědčení nebo z nějakých zájmů mohou v jiných lidech vzbuzovat poněkud falešnou představu, a také naději, že nové vzdělávací metody a nové technologie jsou zárukou nápravy žalostného stavu českého školství.
Ono se totiž ani neví přesně, jestli je současný stav ve svém vývoji skutečně žalostný, nebo možná lépe, není-li takový stav zákonitý a jen obtížně v daných podmínkách a souvislostech odvratitelný.
Nikdo si s tím moc neví rady, neznají se příčiny, a pak tu je dost prostoru pro věrozvěsty a jejich božstva. Nakonec i plný břich má historicky přednost před plnou hlavou.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.