Národní muzeum slaví 195. narozeniny!

sobota 20. dubna 2013 ·

Národní muzeum slaví 195 let od svého založení! Dne 15. dubna roku 1818 podpisem provolání „An die Vaterländischen Freunde der Wissenschaften" fakticky vzniklo Vlastenecké, nyní Národní muzeum. Dne 18. dubna se pak o založení muzea dozvěděla veřejnost, když bylo provolání publikováno v německé verzi Krameriových Pražských novin.


Rekonstrukce Historické budovy

Dalším významným mezníkem v historii Národního muzea se stal rok 1891, kdy byla veřejnosti zpřístupněna budova na Václavském náměstí. Po 120 letech provozu byla v červenci roku 2011 uzavřena pro rekonstrukci. V předvečer 195. výročí založení Národního muzea vláda schválila vypsání tendru na zhotovitele rekonstrukce Historické budovy, a věnovala tak Národnímu muzeu k narozeninám symbolický dárek. V průběhu rekonstrukce dojde k zastřešení nádvoří či propojení s Novou budovou Národního muzea podzemní chodbou. Při oslavách 200. výročí založení v dubnu roku 2018 bude Historická budova opět sloužit návštěvníkům a Národní muzeum bude vizitkou České republiky. Při příležitosti 195. jubilea byl vydán speciální sborník „Národní muzeum, rekonstrukce, vize, budoucnost“ s podrobnými informacemi o přípravě rekonstrukce, projektech, nových expozicích a plánech, tak aby široká i odborná veřejnost měla podrobné informace o přípravě a průběhu této významné a vskutku národní akci.

Národní muzeum není jen jedna budova!

Národní muzeum i po dobu rekonstrukce nabízí expozice a výstavy ve 14 pražských i mimopražských objektech. V sezóně 2012/2013 realizuje Národní muzeum ve svých pražských objektech výstavní cyklus Monarchie, který ukazuje dobu rakousko-uherské monarchie z různých úhlů pohledu a který dosud navštívilo rekordních téměř 130 000 návštěvníků. Úspěšný výstavní cyklus Monarchie v těchto objektech vystřídá na podzim roku 2013 výstavní cyklus Peníze, který se bude věnovat penězům jako společenskému fenoménu. Výstavy nebudou pouze o vzácných numismatických exponátech, ale zaměří se i na to, jak peníze získat, na ekonomiku, směnný obchod či korupci. Na způsob získávání peněz bude nahlíženo nejen z oblasti legálních, ale rovněž nelegálních možností, jako byly např. loupeže nebo podvody. Výstavy se budou zabývat i opačným tématem, tedy jak se o peníze přichází či jakým způsobem se utrácí. V Národopisném muzeu – Musaionu bude výstava věnována tematice venkovského hospodaření a v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur přejdeme do časů velkých zámořských objevů, které měly pro tok peněz klíčový význam. Hlavní výstava z výstavního cyklu Peníze proběhne v Nové budově Národního muzea.

Nová stálá expozice Archa Noemova v Nové budově Národního muzea

V Nové budově Národního muzea bude na jaře roku 2014 pro návštěvníky zpřístupněna i nová stálá expozice „Archa Noemova“. Výstavní plocha Nové budovy Národního muzea se tak rozšíří o více než 1000 m2. Zoologicko-paleontologická výstava představí nejen různé druhy zvířat, ale i jejich životní prostředí a jednotlivé kontinenty. Návštěvníci se mohou těšit na nový koncept expozice „bez vitrín“, kde se budou cítit jako ve skutečném světě. Jednotlivé exponáty se tak pro návštěvníky stanou více přístupnými a budou představovat moderní, multimediální a zábavnější atrakci.

Více informací k založení Národního muzea i k výstavnímu cyklu Monarchie přináší zpravodajský portál Národního muzea pro 3. tisíciletí Muzeum3000 – www.muzeum3000.cz.

Pražské objekty Národního muzea, zapojené do výstavního cyklu Monarchie:

  • Nová budova Národního muzea – výstavy Monarchie, Dětský svět za císaře pána, Člověk ve fotografii
  • České muzeum hudby – Století valčíku a polky, od 19. Dubna 2013
  • Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur – Po stopě Karla Maye
  • Národní památník na Vítkově – Sportsmeni v zemích českých
  • Národopisné muzeum – Musaion – Krmě – jídlo - žrádlo

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.