Nejlepší mladý chemik je z Pardubic

pátek 8. března 2013 ·

Ve čtvrtek 7. března se v prostorách ABC klubu Na Olšinkách konalo slavnostní vyhlášení 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika. Soutěže se zúčastnilo více než 2 500 žáků osmých a devátých tříd ze 108 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. Přestože většinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice, pomyslný titul krále mladých chemiků nakonec zůstal v Pardubicích.


Slavnostního zahájení se krátkým proslovem ujala náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová, pod jejíž záštitou se soutěž konala, a Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Ze čtyř soutěžních kategorií byla jako první vyhlášena kategorie Nejlepší projekt. Letošní zadání, které znělo Chemie snadno a lehce, se pokusilo originálně uchopit a poutavě zpracovat 10 třídních kolektivů. Nejzdařilejší projekt s názvem Dobrý učitel chemie vytvořili žáci ZŠ Cerekvice nad Loučnou pod vedením Dagmar Víškové. Jejich prezentace obsahovala mimořádně citlivý a poučený přístup k žákům třetí třídy, kterým jejich učitelé - deváťáci srozumitelnou a hravou formou přiblížili základní chemické pochody. „Naši mladí učitelé postupovali stejnou metodou, jakou učím já: potravu pro mozek a rozum okořením značnou dávkou citu a empatie, tak aby myšlenka byla chutná a dobře stravitelná. Možná proto se mi daří děti pro chemii nadchnout,“ říká Dagmar Víšková, jejíž třída vyhrála přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner, voucher v hodnotě 1 000 Kč do obchodního domu Tesco, exkurzi do společnosti Cerea, dárkovou tašku od Fcht Univerzity Pardubice, DVD Pardubického kraje, pohár a diplom. Druhé místo obsadila ZŠ Brandýs nad Orlicí s projektem Vlastnosti vody a získala tak voucher v hodnotě 1 500 Kč, poukaz na exkurzi, dárkovou tašku od Komerční banky, pohár a diplom. Jako třetí skončila ZŠ Studánka Pardubice, jejíž projekt nesl název Škola hrou, a odnesla si voucher v hodnotě 1 200 Kč, dárkovou tašku, poukaz na exkurzi, pohár a diplom. Dalších sedm týmů, které se účastnily projektové části, bylo odměněno vouchery v hodnotě 500-700 Kč a dárkovými taškami společnosti Lach-Ner. Na všechny učitele čekala jako zasloužená odměna lahev dobrého vína.

Nově vyhlašovanou kategorií byla letos Soutěž o školu s nejlepšími mladými chemiky. O konečném pořadí rozhodl součet bodových zisků všech žáků školy jak v soutěži jednotlivců, tak v projektech. Na prvním místě se umístila opět ZŠ Cerekvice nad Loučnou, druhé místo obsadila ZŠ Dubina-Pardubice a jako třetí skončila ZŠ Polabiny 1-Pardubice. Všechny školy si odnesly pohár, diplom a DVD.

Třetí v pořadí přišla na řadu kategorie Nejlepší učitel. Tím se stal ten kantor, jehož svěřenci získali nejvyšší součet bodů v soutěži jednotlivců i v projektové části. I tuto kategorii opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou, respektive Dagmar Víšková. „My jsme malá obec a naše škola nemá potřebné vybavení. Všechny tyto úspěchy mají pro nás ohromný význam,“ řekla šťastná vítězka, kterou přijel podpořit autobus plný dětí a rodičů včetně starosty obce. Nejlepší učitelka byla oceněna wellness pobytem v hodnotě 3 000 Kč dle vlastního výběru, dárkovou taškou, pohárem a diplomem. Druhé místo obsadila Libuše Výborná ze ZŠ Dubina-Pardubice, která si odnesla voucher do restaurace St. Patrick v Pardubicích v hodnotě 500 Kč, cestovní kufřík, dárkovou tašku od VČD, pohár a diplom. Na třetím místě se umístil Miloš Fofoňka ze ZŠ Polabiny 1-Pardubice, jenž převzal cestovní kufřík, dárkovou tašku, pohár a diplom. Zvláštní cena pak byla udělena Aleně Volejníkové ze SPŠCH Pardubice za organizaci a odbornou garanci soutěže. Autorka testů i projektových zadání tak získala wellness pobyt v hodnotě 3 000 Kč dle vlastního výběru.

Hlavní soutěžní kategorií byla tradičně Soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala nakonec. Nejlepším mladým chemikem se po dramatickém a napínavém klání stal Pardubák Filip Kolman ze ZŠ Polabiny 1. Jindy poklidným a vyrovnaným dojmem působící mladý muž se ze svého vítězství nepokrytě radoval. „Ano jsem šťastný, že jsem to dokázal! Tušil jsem sice, že bych mohl uspět, soutěž mi nepřipadala extrémně těžká, ale na vítězství jsem rozhodně nepomýšlel,“ komentoval svůj úspěch nejlepší mladý chemik, který získal iPad Mini 16 GB, dárkovou tašku od Fcht Univerzity Pardubice, pohár a diplom. Na otázku, jestli se hodlá chemii věnovat i v budoucnu, dodal: „Určitě. V současné době uvažuji o studiu na gymnáziu, později bych rád zamířil na univerzitu. Jestli mě chemie neomrzí, možná že právě na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice.“ Na druhém místě se umístil Josef Jaroměřský ze ZŠ Třebechovice pod Orebem, který vyhrál Sony PlayStation 3, DVD, pohár a diplom. Třetí místo obsadila Jana Krejčíková ze ZŠ Potěhy, jež získala telefon Samsung Galaxy Ace, pohár a diplom. Další čtyři finalisté si odnesli tyto hodnotné ceny: Sony Playstation console PSP, fotoaparát Olympus, telefon Samsung Star, Ipod shuffle a další drobnosti.

Pro prvních sedm finalistů ale soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se pod záštitou SCHP ČR koná 30. května v prostorách pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Na akademické půdě poměří své síly 27 nejlepších žáků ze všech regionů, kde soutěž probíhala. Což je téměř celá republika. Půjde tedy o jakési mistrovství ČR v chemii,“ přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.

Slavnostní vyhlášení výsledků svižně a vtipně moderoval ředitel Českého rozhlasu Pardubice Martin Kolovratník, takže sálem se nesla příjemná a uvolněná atmosféra. Bylo patrné, že žáci i učitelé si zábavnou akci náramně užívají. Předávání cen se ujali významní hosté z řad partnerů soutěže a členové vedení SPŠCH. „Je potěšující vidět, jak velkou popularitu získává chemie u nastupující generace. To je v době, kdy zájem o technické obory rapidně klesá, obrovský úspěch,“ řekl Jan Ptáček, ředitel SPŠCH v Pardubicích, která soutěž pořádala. „Gratuluji všem vítězům k hodnotným cenám a věřím, že jim naše soutěž přinesla nejen poučení a zábavu, ale i zajímavou alternativu při volbě dalšího studijního směřování. Děkuji také učitelům, kteří si dali tu práci a dokázali žáky nadchnout pro obor, který nabízí široké uplatnění v praxi. Můj dík patří rovněž všem partnerům soutěže, bez jejichž podpory bychom vítěze nemohli odměnit nadstandardními cenami. A v neposlední řadě bych rád poděkoval agentuře Czech marketing, která naše klání organizovala a které se podařilo soutěž opět rozšířit a představit chemii jako nadmíru živý a poutavý obor. Důkazem toho je i dnešní odpoledne,“ uzavřel Jan Ptáček.

Po předání cen následoval zábavný program. Na pódiu vystoupil Petr Hurta s barmanskou show, proběhly ukázky footbagu, své umění předvedlo Taneční studio Hroch, k poslechu hrál profesionální DJ, jehož hudební produkce provázela návštěvníky až do večerních hodin. Mladí chemici se dobře bavili až do 20. hodiny, kdy byl slavnostní večer ukončen.

Poděkování partnerům:

Soutěž se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové, zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči, a Svazu chemického průmyslu ČR.

Generálními partnery soutěže jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Lučební závody Draslovka a.s. Kolín a Synthesia, a.s.

Hlavními partnery soutěže jsou Pardubický kraj, BAYER s.r.o. a Odborový svaz ECHO

Středními partnery soutěže jsou Cerea, a.s., Komerční banka a Alfredo catering

Partnery soutěže jsou Lach-Ner, s.r.o., Svaz chemického průmyslu ČR, Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., Vodní zdroje Chrudim, spol. s r.o., Vitrum Praha s.r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., EXPLOSIA, a.s., ZO OS Echo Synthesia a Detecha, chemické výrobní družstvo

Marketingovým partnerem akce je Czech marketing s.r.o.

Mediální partner akce: 5+2 dny, Deník, Český rozhlas Pardubice

Soutěž mediálně podporují také CHEMAGAZÍN, Life4us a portál Chrudimka.cz


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.