Bořivoj Brdička: 10 let Horizon Reportů

pondělí 4. března 2013 ·

Přehled desetiletého vývoje projektu, který pravidelně publikuje výroční zprávy sdružení New Media Consortium a Educause zabývající se trendy vzdělávacích technologií spolu s výsledky za rok 2013.

Nedávno byla zveřejněna zpráva Horizon Report 2013. Máme ve zvyku o ní každý rok touto dobou naše čtenáře informovat. Jedná se o výstup projektu NMC (New Media Consortium) a EDUCAUSE (mezinárodní asociace vysokých škol) předpovídající, které typy technologií budou v příštích letech mít na školství největší vliv. Nebudu vás tentokrát unavovat detaily vzniku této zprávy, které jsou obsaženy v minulých článcích, a podíváme se na věc trochu jiným úhlem pohledu. Již vloni jsem začal používat přehledné zobrazení všech Spomocníkem od roku 2009 v rámci Horizon Reportů publikovaných progresivních technologických řešení pěkně přehledně v jedné tabulce. Má to tu výhodu, že lze rozeznat i určité trendy ve vývoji této prognózy budoucnosti. Jenže Horizon Report je vydáván již od roku 2004. Proto jsem s potěšením zaznamenal, že jeden ze známých amerických odborníků na vzdělávací technologie - koordinátor technologií obvodu Canyons v Utahu - Darren E. Draper, jenž provozuje blog Drape's Takes, přišel s podobným přehledem, avšak rozšířeným na všechny ročníky [1].

Podívejme se na celý dosavadní desetiletý vývoj projektu Horizon Report jeho očima.

Celkový přehled vydaných Horizon Reportů


Uplatní se za
1 rok 2-3 roky 4-5 let
2004 Výukové objekty Rychlé prototypování
(
3D tisk)
Kontextové programování (Rozšířená realita)
Škálovatelná vektorová grafika Víceúčelové interfejsy Znalostní (sémantický) web
2005 Celoživotní vzdělávání Inteligentní vyhledávání Sociální sítě
Všudypřítomné bezdrátové (mobilní) připojení Výukovéhry Kontextové programování (Rozšířená realita)
2006 Sociální sítě Mobilní telefony v kapse Rozšířená realita a vizualizace
Osobní vysílání Výukovéhry Kontextové prostředí (Rozšířená realita)
2007 Uživateli generovaný obsah Mobilní telefony Nové formy vědeckého publikování
Sociální sítě Virtuální světy Masivní víceuživatelské hry
2008 Všudypřítomné uživatelské video Rychlé mobilní sítě Kolektivní inteligence
Kolaborativní weby Sdílení dat Sociální operační systémy
2009 Mobilní zařízení Zjišťování pozice Sémantické aplikace
Cloud computing Osobní
web
Chytré
objekty
2010 Mobilní konektivita Elektronické knihy Snímání dotyku a pohybu
Volné výukové materiály Rozšířená realita Vizualizace
dat
2011 Elektronické knihy Rozšířená realita Snímání dotyku a pohybu
Mobilní zařízení Výukovéhry Analýza výuk. výsledků
2012 Mobilní aplikace Výukovéhry Snímání dotyku a pohybu
Tablety Analýza výuk. výsledků Internet
věcí (
Chytré
objekty
)
2013 MOOC Hry a gamifikace 3D tisk
Tablety Analýza výuk. výsledků Nositelné technologie

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.