Michal Černý: Možnosti praktické implementace wiki ve školách

úterý 22. ledna 2013 ·

V druhém dílu mini-seriálu o wiki se podíváme na několik konkrétních řešení, která je možné použít na školách. Krátce se zmíníme také o Google Sites, který nabízí velice obdobné možnosti jako tradiční wiki systémy.

V článku Wiki: ideální nástroj na podporu výuky jsme diskutovali řadu možností, jakým způsobem je možné wiki ve školním prostředí využívat. Zde jen stručně shrňme, že jsme mluvili o způsobech jejího využití v rámci informačního a komunikačního prostředí školy, o jejím možném nasazení pro dialog s rodiči, ale také o možnostech využití přímo ve výuce – ať již ve formě výukového materiálu, pro rozvoj tvůrčího psaní nebo pro tvorbu tématických encyklopedií.

Tentokrát se pokusíme zaměřit na konkrétní nástroje, které je možné pro wiki využívat, ale nejprve bude řeč o některých základních pravidlech, která je dobré při jejím používání dodržovat.

Wiki jako školní webové stránky

Jistě ne všude může wiki nahradit webové stránky školy, ale je možné ji velice vhodně užít jako doplněk či rozšíření stávajících projektů. Především menší školy mají často své vlastní webové stránky zastaralé a jen málo aktualizované, neboť přístup k nim je pro většinu zaměstnanců buď zcela nemožný, nebo velice komplikovaný.

Může se stát, že web, který před lety vytvořil šikovný student či praktikant, již zdaleka nedostačuje dnešním potřebám a nárokům a škola by se ráda prezentovala modernějším a flexibilnějším způsobem. Zvláště tam, kde není nijak silné zastoupení učitelů informatiky, se jeví jako důležitá jednoduchost editace, která by měla být tak složitá, aby si s ní mohl poradit libovolný pedagog či student.

V tomto kontextu se pro řadu škol může wiki jevit jako relativně rychlé, pěkné a velice jednoduché prostředí na tvorbu webových stánek, které navíc umožňuje dobrou týmovou spolupráci, takže je například možné, aby i malá škola měla stránky pro každý předmět a o oficiální informace se staral tým více lidí – od ekonoma, přes zástupce ředitele až třeba po výchovného poradce. Takto lze velice rychle vybudovat web, který bude dobře informovat a přitom bude snadné jej aktualizovat.

Zásady práce

Pokud se škola rozhodne používat wiki (ať již k jakémukoli účelu), je třeba si uvědomit, že na rozdíl od běžných webových stránek je vhodné dodržovat některá základní pravidla, na která není nutné běžně myslet.
  • Při psaní wiki je vhodné, aby na každou novou stránku vedl nějaký odkaz. Nedoporučuje se tvořit stránky izolované.
  • Je vhodné dbát na co největší provázanost a prostupnost webu.
  • Pokud na projektu pracuje více lidí, je třeba si dopředu rozdělit kompetence a oblasti působení. Tomu by měla odpovídat také práva jednotlivých uživatelů.
  • Každý editující by měl mít vlastní účet.
  • K jednotlivým stránkám je možné obvykle vést diskuse. Ty ale většinou nejsou na první pohled viditelné. Proto je dobré, pokud je důležitá, na ni upozornit přímo na stránce s textem.
U řady projektů je pak dobré znát značkovací jazyk, který wiki používá. Je nepatrně odlišný od klasického HTML a redakční systém si s jeho přeložením sám poradí. Tím, že se nepracuje přímo s HTML je obvykle zajištěn jednotný vzhled webu, snadné strojové zpracování atp. Pokud bude wiki na škole užívána, je dobré zvolit takové prostředí, které bude odpovídat technickým dovednostem uživatelů i možnostem a potřebám školy. V zásadě ale platí, že alespoň malému školení se vyhnout nelze.

Vybrané příklady Wiki

V následující části článku se pokusíme ukázat některé vybrané služby, které umožňují provoz wiki, ať již na vlastní doméně nebo prostý hosting. V závislosti na tom, jaké požadavky a možnosti má škola, je pak vhodné si vybrat přiměřený nástroj. Říci obecně, který je nejlepší nelze. Vždy záleží na konkrétních požadavcích a na tom, k čemu budete chtít systém používat.

Wikispaces

Zřejmě nejjednodušší a pro studenty nejschůdnější prostředí představuje Wikispaces, která v bezplatné variantě nabízí 2GB prostoru. Jde o hosting, takže nepotřebujete vlastní server. Ihned po registraci je možné se pustit do tvorby. Mimo možnosti pracovat s klasickým značkovacím jazykem je dostupný velice zdařilý vizuální editor, takže tvorbu wiki v tomto prostředí zvládne úplně každý. Systém se velice dobře hodí pro studentské projekty, případně na tvorbu výukových materiálů.

V bezplatné verzi však bohužel nově není možné nastavit veřejnou viditelnost webu. K této politice provozovatel přistoupil díky tomu, že Wiki byly často používané jako odkazové farmy či pro spam. Proto je nyní třeba se pomocí platby 1 USD autorizovat. Učitelé mají k dispozici specifické nástroje pro správu třídy. V rámci ní (není-li nutný veřejný přístup) je možné používat Wikispaces zdarma.

Mezi zajímavosti patří nepochybně možnost užívání Gadgetů – od RSS polí, přes videa, až třeba po možnost vkládat PDF dokumenty v prohlížeči, Google Dokumenty a řadu dalších užitečných funkcí. To umožňuje učinit publikování skutečně univerzálním a rychlým procesem. Prostřednictvím Wikispaces je možné jednoduše sdílet soubory, zobrazovat historii stránky nebo vést diskuse. Na jedné wiki se může podílet až sto konkrétních lidí (nebo kdokoli) a správa práv uživatelů je taktéž na velice slušné úrovni.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.