Marcel Chládek: Kdo nese odpovědnost za ztrátu 762 milionů korun z fondů EU pro oblast školství?

středa 21. listopadu 2012 ·

Sociální demokracie považuje zprávu o tom, že ČR přijde v rámci kolapsu čerpání peněz z fondů EU v oblasti školství o 762 milionů korun, za tristní. Hluboce podfinancovaná oblast školství, kde se nedostává peněz na platy pedagogů, učebnice či učební pomůcky školáků a kdy se dokonce v důsledku rozpočtových škrtů počítá s likvidací škol na malých městech, nyní dostává od pravicové vlády P.Nečase další úder – deficit 762 milionů korun!


Vše v důsledku naprosté neschopnosti a manažerských pochybením bývalého ministra školství Josefa Dobeše. ČSSD opakovaně na problém s čerpáním upozorňovala, žádali jsme rychlé řešení, vláda ovšem dlouho v této věci odmítala cokoli dělat.

ČSSD je přesvědčena, že je nutné prošetřit a vyvodit odpovědnost, ať už politickou či trestněprávní, toho, kdo nese za ztrátu 762 milionů korun podíl. Očekáváme tak, že ministr školství Petr Fiala zahájí toto prošetření co nejdříve a bude o jeho výsledcích informovat veřejnost.

Zdroj: ČSSD.cz

11 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 12:07  

Ale náměstek přes EU fondy, který náměstkoval i za Dobeše, oznámil v ČR1, že ztráta 762 mil. je vlastně úspěch (nejspíše jeho)...

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 13:38  

No a co si tak uvědomit, že oni za ty ztráty mohou i realizátoři projektů na školách, kteří nejsou absolutně schopni dodržovat jakákoliv pravidla a myslí si, že jim např. projde porušování pravidel o výběrových řízeních.

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 14:01  

Realizátoři projektů na školách "nedodržují" pravidla proto, že MŠMT jim žádná pravidla nestanovilo. Totální binec........

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 14:58  

Ale běžte. V příručkách pro příjemce máte pravidel habaděj, jen je někdy problém z jejich výkladem. A výklad některých realizátorů byl poněkud svérázný. Bohužel doplácíme na to, že u nás si každý myslí, že pravidla jsou od toho, aby se obcházela.

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 21:44  

za ty ztráty mohou i realizátoři projektů na školách,

Toto nejsou ztráty z EU OPVK 1.4 - peníze školám. Jen by mě zajímalo to, že MŠMT není schopno zpracovat projekty za 53 miliard. Vše zneschopnil úderník Josef Dobeš.

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 21:46  

u nás si každý myslí, že pravidla jsou od toho, aby se obcházela.

Máte pravdu - Promopro, Mostecká uhelná,....ryba vždy smrdí od hlavy.

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 21:48  

A když smrdí od nohou, tak je všechno v pořádku?

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 21:50  

Ale jsou to ztráty z celého OP VK, kde jsou podobné problémy. Ztráty z EU PES to už bude jenom třešnička na dortu.

Anonymní řekl(a)...
21. listopadu 2012 v 23:07  

EK byly kontrolovány projekty MŠMT, projekty Ústeckého a Středočeského kraje, projekty několika vysokých škol a hlavně kontrolní mechanizmy (ze jejichž špatné nastavení je ČR kritizována dlouhodobě jako celek).

Kontrola byla prováděna na vzorku projektů a pouze na certifikovaných výdajích. Tj. zkontrolováno bylo několik set milionů. Ta korekce tedy není za nalezené chyby v projektech (z velké části ministerských), ale za BORDEL na ministerstvu!

Anonymní řekl(a)...
22. listopadu 2012 v 9:05  

21. listopadu 2012 21:48

Kde jsou kontrolní mechanismy?

Anonymní řekl(a)...
22. listopadu 2012 v 15:45  

"kontrolní mechanizmy (za jejichž špatné nastavení je ČR kritizována dlouhodobě jako celek"

No a kruh se uzavírá. Jsme zase na začátku u pana Marcela Chládka, který se ptá, kdo nese zdpovědnost za ztrátu 762 mil. Ony se totiž ty kontrolní mechanismy pro toto programové období nastavovaly za vlády ČSSD, která měla mimo jiné v gesci i MŠMT.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.