Reforma vysokých škol má vést především ke zvýšení jejich kvality

úterý 28. února 2012 ·

Na dnešní tiskové konferenci ministr Josef Dobeš informoval, že vládě předloží pozměňovací návrh na školné a zápisné. Zároveň jednoznačně vyvrátil obavy vysokých škol ze ztráty autonomie.


„Školné na veřejné vysoké škole bude hradit student, pokud překročí standardní dobu studia příslušného studijního programu,“ vysvětlil ministr. Výši školného si stanoví sama vysoká škola. Další změnou bude zavedení zápisného, které bude platit student veřejné vysoké školy, který nemá povinnost hradit školné. Zápisné bude platit při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části, tj. zpravidla semestru.

Ministr Josef Dobeš zdůraznil, že zavedené změny v žádném případě neovlivní akademické svobody. Naopak mají posílit autonomii vysokých škol s tím, že od vysokých škol bude vyžadována větší odpovědnost. Budou si samy volit strategii, která povede k lepším výsledkům ve vzdělávání. Připravované kroky by měly také zvýšit mezinárodní konkurenceschopnost vysokých škol.

Náměstek Ivan Wilhelm k tomu dále říká: "Evropská univerzitní asociace hodnotila 28 zemí z hlediska autonomie a samosprávy vysokých škol. V tomto hodnocení zaujímá Česká republika 22. místo. Přední místa obsadily země, ve kterých jsou již reformy zavedeny a jejichž vysoké školy se i v jiných hodnoceních umístily excelentně. To znamená, že tato míra autonomie zřejmě podporuje excelenci v hlavních činnostech vysokých škol."

Rada vysokých škol, jak ji navrhuje věcný záměr zákona o vysokých školách, bude po předchozím schválení akademickým senátem potvrzovat nejdůležitější rozhodnutí vysoké školy. To znamená, že na ni přejde část kompetencí, které mělo dosud ministerstvo.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.